ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?   Sat Aug 29, 2009 3:08 pm

Qendra me e rendesishme per ndikimin fetar ne te gjithe Azine ka qene India.
India ka lindur besime te shumta si hinduizmin, budizmin, jainizmin, sikizmin, etj. dhe njeri prej tyre, budizmi, ka ndikuar pothuajse ne gjithe Azine Lindore.
Nga kjo, shume kultura aziatike e mbajne ende Indine si vendlindjen e tyre frymore.
Ne te njejten kohe (Pitagora) ne shekullin e gjashte p.k..si dhe ne Indi( rreth Indit dhe Gangit)shume dijetare hinduiste, po perpunonin teorine e transmigrimit te shpirtrave.
Shfaqja e njekohshme e kesaj bindjeje ne Greqi dhe ne Indi, sipas shkences, vjen nga levizjet e popujve indo-europiane, te cilet ne shtegtimet e tyre nga nje kontinent ne tjetrin, bartnin me vete dhe idene e transmigrimit.
Hinduizmi si fe ne Indi ze fill po me shfaqjen e arianeve rreth vitit 1500 p.k.
Bindja induiste qe nga fillimet ishte se shpirti eshte i ndryshem nga trupi dhe se shpirti i mbijeton vdekjes. Ata adhuronin te paret dhe u ofronin ushqime shpirtrave te te vdekur...
Shekuj me vone, te diturit hinduiste qe ndesheshin me problemet universale te se keqes dhe te vuajtjeve midis njerezve, i kombinuan keto me ligjin e Karmes (ligj i shkak-pasojes, i perziere me fatin) dhe zhvilluan teorine e rimisherimit, nepermjet te te cilit meritat dhe fajet ne nje jete shperblehen a ndeshkohen ne jeten tjeter.
Shpirti nga nje trup i vdekur rimisherohej, lindte prape ne nje trup njeriu tjeter, por mund te rimisherohej edhe te nje kafshe, sipas merites, sipas sjelljes shoqerore ne jeten e meparshme.
Me vone, shkalle-shkalle, do te marre forme dhe nje koncept tjeter filozofik, koncepti Brahman-Atman.
Atmani, esenca e cdo gjeje mbi toke, e cdo njeriu, pas sa e sa rimisherimesh, bashkohet me Brahmanin (realiteti me i larte, me i perjetshemi, me i fundit) dhe arrihet Nirvana: bekimi, shenjterimi dhe njekohesisht, lirimi nga cikli i transmigrimit. Ky eshte dhe synimi me i larte, me perfundimtar i hinduizmit.
Ideja e metempsikozes, transmigrimi i shpirtrave ne nje jetese te mepasshme, perben bazen e brahmanizmit, po dhe te budizmit.
Pavdekesia, duke kaluar proven e gjate neper rimisherime e transmigrime, per hinduizmin eshte nje e drejte e lindur e te gjitheve, jo privilegj i nje pakice te lumtur. Per fete monoteiste nje jete e vetme percakton fatin perfundimtar te shpirtit, parajsen a ferrin, per hinduizmin shpirti e arrin shenjterimin pas shume e shume rilindjesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?   Sun Aug 30, 2009 1:41 am

un besoj qe ka jet pas vdekjes

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?   Mon Sep 07, 2009 10:26 pm

une besoj qe keto jan gjera jashtelogjike se di...

por besoj ne zot edhe besoj qe njerezit e mire shkojne ne parajse
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Si mendoni: a ekziston jeta pas vdekjes?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Libri:Doli nga shtypi trilogjia nga autori Blerim Shala:"Jeta e vdekjes"
» Foto nga jeta dhe vepra e Dr. Rugoves!
» MBREMJE PERKUJTIMORE ME RASTIN E 1 VJETORIT TE VDEKJES SE AKTORIT TE MADH BEKIM FEHMIU
» Edhe njė zbulim nga jeta e Michael Jackson-it
» Jeta e re pas divorcit. Kam oferta pėr tė hyrė nė politikė

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: