ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kafeja e shėndetshme derisa nuk e teprojmė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Kafeja e shėndetshme derisa nuk e teprojmė   Fri Sep 04, 2009 11:01 pm

Kafeja paraqet pijen aktive mė tė konsumuar nė botė dhe pihet nė mėnyrė rutine thuajse nė tė gjithė botėn.
Megjithatė duhet ditur se kafeja pėrmban qindra substanca tė ndryshme, duke pėrmendur antioksiduesit, karbohidratet, lipoidet, vitaminat, mineralet, alkaloidėt etj.

Mirėpo, ndikimi i kafesė nė sistemin kardiovaskular mė sė shumti i pėrshkruhet substancės aktive- kafeinės.

Nė njė studim tė ri, shkencėtarėt kanė vėrtetuar se konsumimi i madh i kafesė, dhe parimisht kafeinės, shton rrezikun pėr aritmi ventrikulare.

Konsumimi i lartė i kafesė konsiderohet pirja e tre e mė shumė filxhanėve nė ditė.

Duke qenė se studime tė shumta kanė vėrtetuar efekt pozitiv tė kafeinės, nė radhė tė parė ndaj stresit oksidues, autorėt e studimit tė ri rekomandojnė qė konsumimi i kafesė tė mbahet nė vlera mesatare, ashtu qė tė kihet dobi.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
 
Kafeja e shėndetshme derisa nuk e teprojmė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: