ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 menquria...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: menquria...   Sat Sep 05, 2009 1:37 pm

Menēuria (lat. intelligentia, nga fjalėt inter- ndėr; lego - lidh; pėrzgjedh, kuptoj) ėshtė tėrėsia e funksioneve tė lindura njohėse, pėrshtatėse dhe pėrfytyruese, tė krijuara nga veprimtaria trunore e njeriut dhe e disa kafshėve. Pėrkufizohet edhe si aftėsia e arsyetimit, kuptimit, zgjidhjes sė problemeve, rrokjen e ideve dhe gjuhės. Megjithėse shumė dijetarė e mendojnė konceptin e menēurisė si njė fushė mė tė gjerė, shumė rryma psikologjike e cilėsojnė menēurinė si dallim mes formave tė personalitetit si karakterin, krijimtarinė apo diturinė.

Nė psikologji, ėshtė aftėsia e pėrgjithėshme mendore qė ka tė bėjė me njehsimin, arsyetimin, dallimin e pėrkatėsive dhe ngjashmėrive, mėsimin e shpejtė, ruajtjen dhe rikthimin e informacionit, duke pėrdorur njė gjuhė tė rrjedhėshme, renditjen, pėrgjithesimin, dhe pėrshtatshmėrinė me gjendjet (rrethanat) e reja. Alfred Binet, njė psikolog francez, e ka pėrkufizuar menēurinė si tėrėsia e ecurive mendore lidhur me pėrshtatjen ndaj mjedisit. Megjithėse ka prirje tė shumta qė e shohin menēurinė vetėm si njė funksion kuptimor apo njohės, dėshmi tė shumta parashtrojnė se menēuria ka shumė veēori tė tjera. Nuk ka ndonjė pėrkufizim tė pranuar pėrgjithshėsisht mbi menēurinė. Ka pasur shumė pėrpjekje pėr matjen e menēurisė, dėshmia mė e mirė dhe prova e standartizuar ėshtė matja sasinė e menēurisė njerėzore (SM, ang. IQ). SM ėshtė shuma e moshės mendore (zakonisht e shprehur nė pėrqindje %) dhe pėrdoret shpesh si tregues i zhvillimit mendor.

Nė pedagogji, menēuria ėshtė aftėsia e mėsimit apo kuptimit apo marrdhėnia me apo gjendjet e reja. Menēuria mendohet zakonisht si rrjedhje nga njė ndėrthurje e veēorive tė trashėguara dhe ndikuesve mjedisorė (zhvillimorė dhe shoqėrorė). Kjo ēėshtje ėshtė shumė e debatueshme, dhe shumė shkencėtarė janė pėrpjekur tė tregojnė se as biologjia (veēanėrisht genet) apo mjedisi (veēanėrisht kushtet qė pasqyrojnė klasėn ekonomiko-shoqėrore) nuk janė pėrgjegjės pėr krijimin e dallimit nė menēur
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: menquria...   Mon Sep 07, 2009 10:23 pm

oo mire pra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: menquria...   Sun Oct 04, 2009 4:20 pm

sps
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: menquria...   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
menquria...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: