ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Shprehitė e shėndetshme parandaluese tė kancerit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Shprehitė e shėndetshme parandaluese tė kancerit   Sun Sep 06, 2009 2:31 pm

Thuajse 40% tė rasteve tė kancerit tė gjirit mund tė parandalohen duke mbajtur peshėn e shėndetshme trupore, duke zvogėluar konsumimin e alkoolit, me anė tė gjidhėnies dhe me shtimin e aktivitetit fizik, njoftojnė shkencėtarėt amerikanė.
Njoftimi i publikuar nga Instituti amerikan pėr hulumtime tė kancerit, bazohet nė analizėn e rezultateve tė 81 studimeve tė mėparshme.

Nė bazė tė rekomandimeve, aktiviteti i pėrditshėm trupor duhet tė zgjasė sė paku 30 minuta, ndėrsa gjatė ditės mė sė shumti mund tė konsumohet njė njėsi alkool (njė shishe birre pėrmban njė njėsi alkool, njė gotė verė pėrmban dy njėsi alkool...).

Llogaritet se nga kanceri i gjirit nė mbarė botėn vdesin 400.000 femra nė vit.

Shkencėtarėt thonė se te njė numėr i madh i kėtyre rasteve sėmundja ėshtė pasojė e trashėgimisė gjenetike, ndėrsa nė kėto raste stili jetėsor nuk mund ta zvogėlojė rrezikun pėr shfaqjen e kancerit.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Shprehitė e shėndetshme parandaluese tė kancerit   Sun Sep 06, 2009 9:52 pm

flmm shume
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shprehitė e shėndetshme parandaluese tė kancerit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: