ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Vitamina C pėr zhvillimin e trurit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Vitamina C pėr zhvillimin e trurit   Sun Sep 06, 2009 2:32 pm

Njė studim i ri i realizuar te kafshėt eksperimentale, ka treguar se mungesa e vitaminės C mund ta dėmtojė zhvillimin e hershėm tė trurit te tė porsalindurit.
Rezultatet nga ky studim i publikuar nė revistėn “The American Journal of Clinical Nutrition”, tregojnė se truri ėshtė shumė i ndjeshėm nė deficitin sa mė tė vogėl tė vitaminės C.

Sasia mė e madhe e vitaminės C ėshtė e pėrqendruar nė qelizat nervore tė trurit, ndėrsa nė rastet e nivelit tė ulėt tė saj, truri merr gjithė sasinė e vitaminės C pėr vete, qė tregon rėndėsinė e kėsaj vitamine pėr zhvillimin dhe aktivitetin e trurit.

Eksperimentet nė minj, kanė treguar se fetuset e minjve tė cilėt nuk kanė qenė nė gjendje tė transportojnė vitaminėn C deri nė tru, kishin zhvilluar dėmtime serioze tė trurit.

Meqenėse edhe njerėzit duhet ta sigurojnė kėtė vitaminė me anė tė ushqimit, autorėt e studimit pohojnė se marrja adekuate e vitaminės C te shtatzėnat dhe femrat qė japin gji, ka rėndėsi vendimtare pėr zhvillimin mendor tė fėmijės.

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 20
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Vitamina C pėr zhvillimin e trurit   Sun Sep 06, 2009 9:52 pm

flm shum libi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vitamina C pėr zhvillimin e trurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: