ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Hudhra mbron nga sėmundja Alzheimer

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Hudhra mbron nga sėmundja Alzheimer   Mon Sep 14, 2009 4:09 pm

Studimet e reja ‘in vitro’ kanė treguar se ekstrakti nga hudhra mund tė inhibojė formimin e shtresave amiloide dhe tė parandalojė sėmundjen Alzheimer.
Shtresat amiloide gjenden nė trurin e pacientėve tė cilėt vuajnė nga sėmundja e Alzheimer-it dhe lidhen drejtpėrdrejt me kėtė sėmundje. Pėrveē ekstraktit tė hudhrės, ndikim nė inhibimin e krijimit tė kėtyre shtresave ka edhe lėngu nga hudhrat e freskėta.

Nė bazė tė rezultateve, shkencėtarėt kanė arritur nė pėrfundim se hudhra mund tė jetė e njė rėndėsie tė madhe nė parandalimin e sėmundjes Alzheimer.

Sėmundja Alzheimer ėshtė sėmundje kur humben funksionet njohėse, nė radhė tė parė tė mbajturit mend, tė menduarit dhe inteligjenca.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Hudhra mbron nga sėmundja Alzheimer
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» I dėnuari me vdekje mbron pėrsekutorin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: