ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Vitamina C pėr zhvillimin e trurit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Vitamina C pėr zhvillimin e trurit   Wed Sep 16, 2009 5:46 pm

Njė studim i ri i realizuar te kafshėt eksperimentale, ka treguar se mungesa e vitaminės C mund ta dėmtojė zhvillimin e hershėm tė trurit te tė porsalindurit.
Rezultatet nga ky studim i publikuar nė revistėn “The American Journal of Clinical Nutrition”, tregojnė se truri ėshtė shumė i ndjeshėm nė deficitin sa mė tė vogėl tė vitaminės C.

Sasia mė e madhe e vitaminės C ėshtė e pėrqendruar nė qelizat nervore tė trurit, ndėrsa nė rastet e nivelit tė ulėt tė saj, truri merr gjithė sasinė e vitaminės C pėr vete, qė tregon rėndėsinė e kėsaj vitamine pėr zhvillimin dhe aktivitetin e trurit.

Eksperimentet nė minj, kanė treguar se fetuset e minjve tė cilėt nuk kanė qenė nė gjendje tė transportojnė vitaminėn C deri nė tru, kishin zhvilluar dėmtime serioze tė trurit.

Meqenėse edhe njerėzit duhet ta sigurojnė kėtė vitaminė me anė tė ushqimit, autorėt e studimit pohojnė se marrja adekuate e vitaminės C te shtatzėnat dhe femrat qė japin gji, ka rėndėsi vendimtare pėr zhvillimin mendor tė fėmijės

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vitamina C pėr zhvillimin e trurit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: