ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kanceri; Olaparid, ilaēi magjik?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Kanceri; Olaparid, ilaēi magjik?   Sat Sep 19, 2009 4:52 pm

Rezultatet e njė prove tė pjesshme klinike tė njė ilaēi tė ri pėr tė luftuar kancerin japin shenja premtuese pėr pacientėt qė vuajnė nga disa lloje kanceri.

Ilaēi i ri, quhet Olaparib dhe sipas shkencėtarėve arrin tė bllokojė rritjen e qelizave kanceroze qė shkaktohen nga njė ndryshim i pazakontė gjenetik.

Irina Slutsky ėshtė trajtuar disa herė nga kanceri i vezoreve, pa sukses.

Por shpresa i ėshtė kthyer pas marrjes sė ilaēit Olaparib.

"Mė parė nuk bėjė dot asgjė pėr veten, mezi ngrihesha nga krevati, tani kam filluar punėn normalisht dhe merrem me gjithė detyrat e tjera si nėnė".

U deshėn disa muaj qė tumori tė zvogėlohej dhe dhimbja t'i ikte.

Irina nuk ėshtė vetmja qė ka shspresė.

Njerėzit qė kanė ndryshimin gjenetik tė njohur si BRCA, qė mund tė jenė 1 nė 1 mijė, kanė rrezik mė tė madh tė preken nga kanceri i gjirit, i vezoreve, pankreasit dhe prostatės.

60 burra e gra iu npėnshtruan provės sė parė me ilaēin e ri olaparib.

Vetėm 22 prej tyre kishin ndryshimin gjenetik BRCA.

Tė gjithė pacientėt morėn fillimisht njė dozė tė vogėl tė ilaēit djhe pas tre javėsh ajo u shtua nė 600 miligramė.

Mjekėt thonė se tumori u zvogėlua nė 40 pėrqind tė rasteve tė pacientėve me genin BRCA qė kishin edhe formėn mė agresive tė kancerit tė gjirit, vezoreve dhe prostatit.

Ilaēi Olaparib vepron ndryshe nga ilaēet e deritanishėm. Ndėrsa qelizat rriten e shumohen,

shpesh ato dėmtohen. Njė enzimė e quajtur PARP, vepron pėr riparimin e tyre.

Ilaēi Olaparib godet pikėrisht enzimėn PARP nė qelizat kanceroze qė shkaktohen nga geni BRCA.

Mjeku Erik Winer, i Institutit tė Kancerit Dana Farber, thotė se ilaēi i ri pėrbėn lajm tė mirė veēanėrisht pėr gratė.

"Rezultatet pozitive u panė tek gratė qė kishin formėn mė tė rėndė tė kancerit."

Mjekėt thonė se ėshtė ende tepėr herėt tė thuhet nė se Olaparibi do tė jetė njė ilaē magjik. Do tė duhen prova rtė tjera para se tė konfirmohet efektshmėria e ilaēit.

Studimi u krye nga mjekėt nė Britani dhe u mbėshtet me financime nga firma farmaceutike AstraZeneca. /

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kanceri; Olaparid, ilaēi magjik?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: