ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kompjuteri qė pėrkthen lehjen e qenit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Kompjuteri qė pėrkthen lehjen e qenit   Sat Sep 19, 2009 4:53 pm

Shkencėtaret hungareze janė duke punuar ne njė program kompjuterik pėr t’iu mundėsuar njerėzve te kuptojnė lehjet e qenve. Thuhet se softueri do t’i zbuloje nuancat e lehjeve te qenve, dėrdėllitjet dhe hungėrimat e tyre.

Pasi t’i kėtė analizuar 6.000 lehje, softueri ka pėr qėllim te pėrcaktoje se, kur qeni ka pare njė top, kur pėrleshet, luan, takon njė tė huaj, apo kur te dėshiron te shėtitet. Madje shkencėtaret pranojnė se teknologjia po ju shkon me mirė me ta sesa me njerėzit.

Derisa kompjuteri ka njohur ne mėnyrė korrekte gjendjen emocionale te 43% te qenve, me njerėzit ėshtė arritur veten ne 40%. Csaba Molnar, nga Eotvos University ne Budapest, ka deklaruar pėr BBC-ne se "do tė thosha se kemi dėshmuar qe ka ndryshime shumė te fuqishme kontekstuale ne mes te lehjeve, por na duhet edhe njė pune e madhe, te pėrcaktojmė se cilat gjendje emocionale dhe cilat karakteristika i perkasin cilit lloj", - ka pėrfunduar Molnar.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kompjuteri qė pėrkthen lehjen e qenit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sylejman ALIU:VRASJA E QENIT(Tregim)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: