ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Helm si ilaē efikas kundėr leukemisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Helm si ilaē efikas kundėr leukemisė   Sat Sep 19, 2009 4:58 pm

Shkencėtarė kinezė arritėn ta mposhtin leukeminė me terapi e cila kombinon helmin dhe derivatet e vitaminės A.

Njė ekip i shkencėtarėve kinezė, tė kryesuar nga ministri i tanishėm i Shėndetėsisė i Kinės, Ēen Xhu pas dy dekadash tė punės hulumtuese erdhi deri te rezultatet inkurajuese duke kombinuar terapinė qė pėrmban arsenik dhe acid retinok.

Profesori Ēen, siē shkruan gazeta serbe "Veēernje novosti", lajmėroi se prej 85 pacientėve tė sėmurė nga leukemia te tė cilėt ėshtė zbatuar kjo terapi 80 prej tyre janė shėruar.
Thelbi i terapisė ėshtė qė qelizat e sėmura tė shėrohen dhe tė vazhdojnė tė zhvillohen, e jo tė shkatėrrohen edhe tė shėndoshat, qė ndodhė me hemoterapinė.

Derivati i vitaminės A nxitė pjekurinė e qelizave, ndėrsa arseniku vepron kundėr qelizave malinje.
Ēen shprehet se stadiumi i sėmundjes nuk ka ndikim mbi efektin e shėrimit, por shton se me analizėn nuk janė pėrfshirė pacientė tė shėruar me terapi tjetėr, si dhe ata te tė cilėt shenjat e sėmundjes sėrish janė paraqitur.
Terapia zbatohet nė spitalin Rui Xhin nė Fakultetin e Dytė Medicinal tė Shangajit

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Helm si ilaē efikas kundėr leukemisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Sinan Kastrati:Pėr dhe "kundėr" Rugovės
» Vaksinė e re kundėr gripit tė derrave
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj
» Gjergj Kabashi: Revoltė shqiptare apo "protesta arabe" kundėr aksionit policor "Monstrum" nė Shkup
» LDD Gjermani: Thumba (me)pa helm! Ah, Nonda Bulka, ndjesė pastė! (Parodi)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: