ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ilaē i ri pėr kurimin e kancerit nė prostatė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Ilaē i ri pėr kurimin e kancerit nė prostatė   Sat Sep 19, 2009 5:28 pm

Prodhohet njė ilaē i ri pėr kurimin e kancerit nė prostatė. Nė Britaninė e Madhe ėshtė eksperimentuar me sukses njė medikament i ri kundėr formės mė agresive, vdekjeprurėse tė kancerit nė prostatė.

Quhet "abiraterone" dhe duket se ėshtė nė gjendje tė luftojė me sukses tumorin dhe tė zgjasė pėr shumė vite jetėn e pacientit. Medikamenti qė ka qenė objekt i njė studimi tė publikuar nė numrin e fundit tė "Journal of Clinical Oncology", lufton kancerin duke bllokuar hormonet (para sė gjithash testosteronin) qė e ushqen.

Mendohet se ilaēi do tė tregtohet brenda 2-3 vjetėsh nė formė pilulash. Eksperimentet e kryera mbi "abiraterone" janė kryer nė Londėr, pranė "Institute of Cancer Research" dhe "Royal Marsden Hospital". Deri mė tani janė marrė 250 pacientė si kavie dhe ėshtė parė se ėshtė dyfishuar niveli i jetėgjatėsisė. Medikamenti duket se ėshtė nė gjendje tė ketė njė impakt pozitiv nė 80 % tė rasteve.

Forma mė agresive dhe vdekjeprurėse e kancerit nė prostatė, qė nė njė vend si Britania e Madhe prek rreth 10 mijė burra ēdo vit, zakonisht shkakton vdekjen e pacientit brenda 18 muajsh. Nė vazhdėn e suksesit tė arritur mbi kancerin e prostatės, mjekėt londinezė tashmė po eksperimentojnė "abiraterone" pėr trajtimin e kancerit tė gjirit, me shpresėn se medikamenti do tė rezultojė sėrish efikas./

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ilaē i ri pėr kurimin e kancerit nė prostatė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: