ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Rrezatimi,Atomet dhe reaksionet nukleare

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Rrezatimi,Atomet dhe reaksionet nukleare   Sat Sep 19, 2009 5:29 pm

Shpesh njerėzit tremben kur dėgjojnė tė flitet pėr rrezatim, sepse kėtė term e kemi personalizuar vetėm me ato materialet radioaktive, incidentet apo alarmet radioaktive. Edhe pse nė disa raste mund tė jenė vdekjeprurėse, rrezatimet ndodhen kudo dhe madje janė tė domosdoshme pėr vetė jetėn. Tė gjitha llojet e rrezatimeve janė tė pėrbėra nga energji qė udhėton nė hapesirė.

Rrezatimet elektromagnetike janė valė drite. Frekuenca e tyre mbulon njė spekter qė arrin nga valėt e radios deri te rrezet gama, duke kaluar pėrmes dritės sė dukshme. Diferenca ndėrmjet tyre bazohet nė nivelin e tyre tė energjisė.

Ato mė tė fortat quhen jonizues pasi mund tė prodhojnė jone duke hequr elektrone nga atomet. Nė kėtė kategori bėjnė pjesė rrezet X, rrezet gama dhe grimcat subatomike qė prodhohen nga izotopet radioaktivė. Rrezatimet jo jonizuese janė mė pak tė fuqishme.

Por energjia nuk ėshtė faktori kryesor pėr tė caktuar nivelin e rrezikut. Edhe dėndėsia dhe ndriēimi janė tė rėndėsishėm. Njė burim rrezatues jo i jonizuar por i dėndur si njė dritė e fortė lazeri mund tė jetė shumė mė e rrezikshme se sa njė masė minerali radioaktiv qė lėshon grimca tė jonizuara.

Nė vitet nė vazhdim do tė jetė mjekėsia ajo qė do tė pėrfitojė nga pėrparimi i kėsaj fushe pėr tė njohur mė mirė trupin njerėzor.

Atomet dhe reaksionet nukleare

Atomi ėshtė pėrbėrėsi kryesor i kimikės. Emri vjen nga fjala greke atomos, qė do tė thotė e padukshme edhe pse tashmė e dimė se njė atom mund tė ndahen nė pjesė akoma mė tė vogla. Ai ka njė bėrthamė tė formuar nga protone tė ngarkuar pozitivisht dhe nga neutrone pa ngarkese. Perreth ėshtė i rrethuar nga njė re elektronesh, pra grimca tė ngarkuara negativisht. Karakteri kimik i njė atomi mbi tė gjitha varet nga numri i protoneve qė gjėnden nė bėrthamėn e tij, pra nga numri atomik.

Energjia atomike ėshtė njė burim ku shumė vende mendojnė tė mbėshteten nė tė ardhmen. Njė projekt prej dhjetė milion dollarėsh po ndėrtohet nė Francė: Reaktori eksperimental termonuklear ndėrkombėtar

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Rrezatimi,Atomet dhe reaksionet nukleare
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: