ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Si tė bėjmė masazhin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Si tė bėjmė masazhin   Wed Sep 23, 2009 8:26 pm

Masazhi ėshtė njė nga terapitė mė tė lashta pėr tė shėruar sėmundjet e trupit dhe tė mendjes: ėshtė thuajse instinktiv te njeriu refleksi pėr tė ushtruar presion atje ku dhemb.

Si mjet i vjetėr dhe efektiv daton qysh nė kohėt mė tė vjetra. Masazhi ka shumė mėnyra tė thjeshta, moderne dhe medicinale. Mėnyra sistematike e masazhit ngėrthen katėr forma: lėmim, pėrzierje, fėrkim, gjuajtje duarsh, vibrim.
Tė gjitha kėto forma tė masazhit kanė njė element pėrbėrės: mbajnė dhe forcojnė organizmin. Sidomos ndikojnė nė qarkullimin e gjakut dhe forcimin e muskujve.

Lėmimi. Duhet bėrė prej sė poshtmi deri te lėkura e brendshme, nė mesin e trupit si prej sė poshtmi-lartė dhe anasjelltas, prej mesit deri te gishti i vogėl i kėmbės. Kėto vlejnė pėr tė gjitha rastet, njė masazh i ngadalshėm dhe i butė.
Para masazhit, lėkurėn duhet ta lyejmė me vajra eterike, ose me vazelinė tė bardhė. Lėmimi i lėkurės nė fillim bėhet nė mėnyrė shumė tė ngadalshme dhe tė lehtė, e mė vonė dy shuplakat e duarve i forcojmė nė lėkurė sa mė shumė.Pėrzierja. Ndikon mė shumė se lėmimi sidomos te masazhi i muskujve. Njė herė muskulin e kapim me dy duart dhe kjo mirė pėrgatitet me gishtin e madh dhe gishtin tregues.

Fėrkimi. Vėmė gishtėrinjtė nė lėkurė dhe me gishtėrinj sikur krijojmė rrathė, qė sa mė shumė tė depėrtojnė nė trup. Kjo ndikon te spondiloza dhe pėrmirėsimi i plagėve dhe ndrydhjeve tė mėparshme.

Gjuajtje duarsh – vibrim. Ky ėshtė masazhi mė i vjetėr dhe bėhet me pjesėn e dorės vetėm kah gishti i vogėl. Masazhi bėhet si tė prerėt me thikė, menjėherė e pėrfshinė tėrė lėkurėn e pastaj hedhim shuplaken nė vendin qė dhemb.

Masazhi i fytyrės. Masazhi i fytyrės ėshtė shumė efikas dhe ka efekte tė begatshme: nxitė qarkullimin e gjakut, forcohet dhe ushqehet lėkura, ajo fiton shumė materie ushqyese dhe fiton njė elasticitet tė papėrshkruar, largon materiet e dėmshme tė cilat e lodhin lėkurėn, thartirat, pluhurat e ndryshme natyrore dhe kimike, si dhe bėnė lėvizshmėrinė e muskulaturės sė fytyrės. Nuk duhet harruar edhe ndikimin psikologjik tė masazhit tė fytyrės, sepse eliminon rrudhat nė fytyrė dhe e bėnė fytyrėn mė tė re dhe mė tė freskėt.

Masazhi i mėngjesit. Mė sė miri ėshtė qė nė mėngjes tė bėni ēdo ditė masazhe pranė dritares sė hapur nėse na lejon koha. Nė kėtė mėnyrė largohen shumė tė meta - njolla tė ndryshme tė sėmundjeve, apo ndonjė intervenim kirurgjik. Me tė vėrtetė masazhi largon krejt njollat dhe vragat tė cilat nuk i largojnė as losionet dhe as kremrat e shtrenjta, por vetėm njė rrezitje e lehtė dhe masazhi.Teknika e masazhit

Masazhi nė fytyrė bėhet me majat e gishtėrinjve dhe me instrumente kozmetike. Preferohet qė nė fillim tė shkoni te ndonjė profesionist, por nėse nuk i keni kushtet te shkoni nė njė sallon, atėherė e pėrdorni vet kėtė metodė. Kjo metodė ėshtė shumė e lehtė, pėrdoret me 4-gishtėrinjtė tonė nė pauza tė shkurtra.

Nė fytyrė duhet vendosur njė krem yndyror antirid apo njė krem me vaj ulliri . Sė pari, i kryejmė gjėrat higjienike - pastrojmė dhėmbėt, fytyrėn, i krehim flokėt dhe i lidhim lart. Ulemi pranė pasqyrės me dorė tė majtė, ngrehim kokėn mbrapa dhe me dorė tė djathtė e vendosimkremin nė fytyrė. Sė pari fillojmė tė bėjmė masazh nė qafė, pastaj me dy gishtėrinjtė tregues tė dy duarve bėjmė masazh rreth syve, nga maja e syrit deri te hunda, ndėrsa gishtėrinjtė e mėdhenj qėndrojnė mbi faqe tė pėrforcuar dhe vazhdimisht e rrahim fytyrėn me 4-gishtėrinjtė e dorės ngadalė dhe lehtė. Me gishtėrinjtė e unazės sė dy duarve poshtė-lartė dhe pėrmbi hundė dhe buzė. Ndėrsa ballit i bėjmė masazhe me gishtėrinj tė mesėm prej mesit tė ballit dhe shkojmė rreth syve me tė dy duart.

Nėse bėjmė vazhdimisht masazhe do tė kemi sukses, por pėr njė tretman mė serioz duhet t’ju drejtohemi njerėzve profesionist.

Fytyra

Me majat e gishtėrinjve prekim mesin e ballit dhe e drejtojmė rreth syve, vazhdojmė poshtė mbas veshėve deri nė fund tė qafės. Rrethit tė syve i bėjmė njė masazh tė ngadalshėm me njė krem hidrant. I vendosni dy duart nė faqe qė tė mbėrrijnė majėn e flokut, duart ta prekin ashtin e fytyrės. Pasi tė preket ashti i faqeve i zgjeroni gishtėrinjtė ngadalė dhe i drejtoni nga rrethi i syve. Nė fund gishtėrinjtė bashkohen dhe i drejtojmė nė rrathėt e faqeve duke bėrė masazhe shkojmė nė ballė, prej ballit rreth syve.

Sytė

Fėrkoni duart, mesin e tyre e vendosni mbi sy tė mbyllur dhe majat e gishtėrinjve t’i prekin flokė. Duart mbajini mbi sy 5-min, pastaj largoni ngadalė nga sytė dhe vetėm me njė gisht fillo ta bėsh masazhin prej hunde deri te maja e syrit. Pas kėsaj, mbi sy, vendosni qeska tė ēajit kamomil.Qafa

Masazhi i qafės bėhet prej sė poshtmi-lartė me mesin e duarve. Lėshoni kokėn mbi gjoks dhe nė tė dy pjesėt e qafės bėni masazh me majat e gishtėrinjve 5-min.

Krahėt

Topit tė dorės sė djathtė i bėnė masazh dora e majtė, topit tė dorės sė majtė i bėnė masazh dora e djathtė. Qėndrimi tė jetė i ulur; pasi tė kryhet rrudhen dhe lėshohen krahėt 10 herė.

Duart

Mund tė bėhet masazhi ulur edhe shtrirė. Me dorėn e djathtė nė tė dy anėt e dorės e bėni masazhin prej majės sė gishtit e deri nė bėrryl, prej bėrrylit deri nė krahė, duke bėrė masazhe rreth bėrrylit bėnė rrathė mė me forcė. E njėjta pėrsėritet edhe me dorėn e majtė.

Shuplakėt e duarve

Njėra shuplakė bashkohet me tjetrėn dhe i bėnė masazh shuplakės tjetėr me njė ritėm poshtė dhe lartė. Ēdo gisht ndaras me dorėn e kundėrt i bėnė masazhe secilit duke bėrė rrathė. Nė fund i lyeni duart me vazelinė dhe i mbani nė dorėza 5 min.

Gjinjtė

Nė mėnyrė sistematike ju bėni masazh me majat e gishtėrinjve duke bėrė lėvizje rrethore, pastaj merrni copa tė akullit dhe me to bėni lėvizje rrethore derisa tė shkrihen.Barku

Me shpinėn e dorės fėrkohet barku me fėrkime tė gjata dhe pastaj shtrėngoje me tė dy duart, ngadalė i bėnė ca lėvizje gjysmė rrethi me duar.

Shpina

Masazhi bėhet shtrirė ose ulur, prej fundit tė boshtit kurrizor. Me tė dy duart bėnė masazh rreth pjesės sė shpinės 1,5cm, gishtėrinjtė i bėni me lėvizje duke shkuar lart, ndėrsa mė vonė nga qafa e poshtė. Te qafa duhet tė bėhet masazhi i ngadalshėm dhe me kujdes duke shtypur dy anėt e shpatullave ngadalė, duke zbritur deri nė fundin e boshtit kurrizor.

Kėmbėt

Shtrihuni nė dysheme apo nė krevat, vendosni kėmbėt mbi mur dhe fillo tė bėsh masazhe ngadalė duke i fėrkuar gishtėrinjtė e mėdhenj nga lartė-poshtė, njėherė njėrėn kėmbė, e pastaj tjetrėn.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si tė bėjmė masazhin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: