ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 OpenOffice.org do tė vazhdojė tė flas shqip

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: OpenOffice.org do tė vazhdojė tė flas shqip   Thu Sep 24, 2009 5:34 pm

Kompania ATI-KOS ka dhuruar kodin e pėrkthyer nė gjuhėn shqipe tė programeve pėr pėrdorim nė zyrė OpenOffice.org, nė tė cilin ka punuar qė nga viti 2004.
ATI-KOS, qė nga viti 2004 ka menaxhuar procesin e lokalizimit tė pakos softuerike OpenOffice.org deri nė versionin 2.0, ndėrsa tash do tė vazhdohet puna pėr tė qenė nė trend me zhvillimet aktuale nė versionet e reja tė OpenOffice.org, qė pėr momentin ėshtė nė versionin 3.1.

Menaxhimi i pėrkthimit do t’i bartet FLOSS Kosova, njė OJQ jo-pėrfituese kosovare qė bėn promovimin e softuerit tė lirė dhe tė hapur, si paketa nė fjalė, nėpėrmjet platformės pėr pėrkthimin e ndėrfaqeve softuerike Launchpad.net. E veēanta e kėsaj mėnyre tė punės ėshtė se tė gjithė mund tė kontribuojnė nė aktivitetin e pėrkthimit si dhe tė pasurimit tė programit me shabllone tė krijuara nė gjuhėn shqipe.

FLOSS Kosova dhe ATI-KOS inkurajojnė sistemin shkollor, bizneset dhe administratėn shtetėrore nė Kosovė, qė t'i zėvendėsojnė programet ilegale me kėtė paketė tė vlefshme nė punėt e tyre tė pėrditshme.

OpenOffice.org ėshtė pako softuerike pėr punė nė zyrė, qė pėrmban programin pėr tekst (Writer), programin pėr tabela kalkuluese (Calc), programin pėr prezantime (Impress), programin pėr vizatime (Draw) dhe programin pėr databaza (Base). Kėto janė programe esenciale pėr ēdo kompjuter, nė tė gjitha fushat e pėrdorimit: nė administratė, biznese,
institucione edukative dhe shtėpi.

OpenOffice.org ėshtė pako mjaft e avancuar dhe mund tė krahasohet me Microsoft Office, me tė cilin ka kompatibilitet tė lartė. E veēanta e kėsaj pakoje qėndron nė faktin se OpenOffice.org ėshtė softuer me kod tė hapur dhe shpėrndahet pa pagesė; ndėrsa ka mundėsi tė krijojė skedarė nė standarde tė hapura, por edhe nė ato tė pėrkrahura nga Microsoft Office. Paketa punon nė sistemet operative Windows, Linux, Macintosh OS X dhe Sun Solaris.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
OpenOffice.org do tė vazhdojė tė flas shqip
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ismet Ramadani:"Harta e shqipėrisė etnike" si shkas...
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Gold Ag reagon me njė kėngė patriotike pas ndeshjes Serbi - Shqipėri (VIDEO)
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !
» Hilmi Saraēi: Aziz Zhilivoda luftėtar dhe udhėheqės i shquar pėr Shqipėrinė etnike (1912 - 1994) (VI)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: