ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 trashigimia kulturore

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: trashigimia kulturore   Thu Sep 24, 2009 6:22 pm


Nga tė gjitha ndjenjat, e bukura ėshtė ajo qė gjithmonė mė sė shumti ka tėrhequr vėmėndjen e njeriut por njėherit e cila mė sė shumti e ka cytur njeriun qė tė krijoj pėr tė arritur tė pėrsosurėn. Shembuj tė kėsaj nxitje dhe ngarendje drejt arritjes tė sė bukurės nga njerėzit ndėr shekuj, janė tė shumtė dhe ne vazhdojmė t’i gjejmė ato edhe sot pas mijėra vjetėsh. Kėto krijime janė tė formave dhe pėrmasave tė ndryshme nga ato mė tė vogla tė karakterit personal e deri nė objekte me pėrmasa gjigande si Taj Mahal nė Indi, Luvri nė Francė, Kulla e Eifelit nė Francė, Muri Kinez nė Kinė, Piramidat nė Egjipt etj. Tė gjitha kėto objekte dhe krijime kur shihen sot nga kushdo nė botė momentalisht krijojnė ndjenjėn e mahnitjes dhe respektit pėr gjeniun krijues qė njeriu mund tė arrijė. Kjo ėshtė njė shembull se si krijime qė njėherė
e njė kohė lindėn dhe u krijuan si trille apo dėshira tė personave tė vacant, sot janė kthyer nė objekte tė trashėgimisė kulturore e cila ka tejkaluar kufijtė kombėtar pėr t’u kthyer nė simbole tė kulturės dhe krenarisė pėr tė gjithė njerėzimin. Kėshtu kėto objekte sot tėrheqin me miliona vizitorė ēdo vit duke u kthyer edhe nė njė burim tė rėndėsishėm tė ardhurash pėr ato vende ku gjenden. Por arritja e kėtij statusi kėrkonte kohė, pėrkujdesje dhe mbrojtje me mjaft fanatizėm nga breza tė tėrė. Dhe ne qė jetojmė sot jemi me fat qė para nesh jetuan njerėz tė tillė qė pa marrė parasysh kushtet dhe vėshtirėsitė me tė cilat u pėrballėn nė ato kohė, i mbrojtėn kėto krijime dhe
mundėsuan qė edhe ne sot tė mund tė mahnitemi me kėto vepra, himne tė madhėshtisė njerėzore. Njėherit ata na obligojnė qė ato qė i trashėguam nga e kaluara t’i mbrojmė dhe t’ua kalojmė brezave tė ardhshėm dhe kėshtu t’i kontribuojmė pasurimit tė trashėgimisė kulturore botėrore.
Pikėrisht kjo ėshtė arsyeja pse nė numrat e ardhshėm tė revistės tonė ne do tė nisim njė seri artikujsh tė cilėt i kushtohen trashėgimisė kulturore por jo asaj qė gjendet larg nesh nė vende apo kontinente tjera. Pėrkundrazi, ne do tė shkruajmė pėr objektet dhe trashėgiminė qė gjendet afėr nesh nė qytetet tona tė cilėn shpesh kemi tendencėn qė ta anashkalojmė dhe ta lėmė pas dore. E ky ėshtė krimi mė i madh qė mund tė kryejmė ndaj kėsaj trashėgimie
tonė, tė mos kujdesemi pėr tė, mos ta mbrojmė dhe tė mos e ēmojmė vlerėn e saj. Prandaj nė numrat e ardhshėm ne ju premtojmė se do tė vizitojmė radhazi komunat nė Kosovė dhe do tė mėsojmė pak mė shumė pėr trashėgiminė kulturore qė gjendet nė ato komuna dhe pėr atė qė ėshtė duke u bėrė si nga qytetarėt ashtu edhe nga autritetet qeverisėse lokale si dhe ato qendrore pėr t’i mbrojtur dhe ruajtur ato. Andaj nėse jeni tė interesuar tė mėsoni diēka mė shumė pėr trashėgiminė nė qytetin tuaj, ne ju ftojmė qė tė lexoni kėtė rubrikė. Dhe mos harroni njė gjė ėshtė e sigurtė, vetėm duke mėsuar dhe njohur trashėgiminė kulturore qė paraardhėsit tanė kanė krijuar ne do tė jemi nė gjendje qė tė njohim vlerėn e saj tė vėrtetė por njėherit dhe t’i japim vendin qė e meriton kjo trashėgimi dhe kėshtu ta pasurojmė trashėgiminė kulturore botėrore.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: trashigimia kulturore   Thu Sep 24, 2009 7:03 pm

tarshegimia duhet mbrojtur me qdo kusht sepse ne kete menyre ne mbrojme historin ton te te parave tan

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: trashigimia kulturore   Thu Sep 24, 2009 9:59 pm

eeeeee po de
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: trashigimia kulturore   Fri Sep 25, 2009 2:59 pm

dikush as nuk e din fjalen trashegimi e jo me mbrojt gagagaagga

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: trashigimia kulturore   Sun Sep 27, 2009 12:36 pm

hehhehe po vallla
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: trashigimia kulturore   Mon Sep 28, 2009 8:56 pm

eee mi than qka osht met si statuj hahauhuahauha

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: trashigimia kulturore   Sun Oct 04, 2009 4:16 pm

hahahah mir e ki
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: trashigimia kulturore   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
trashigimia kulturore
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: