ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 dragoi qind vjeqar slloven

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: dragoi qind vjeqar slloven   Thu Sep 24, 2009 6:31 pm

Mbretėria: Animalia
Lloji: Chordata
Klasa: Amphibia
Nėnklasa: Lissamphibia
Rendi: Caudata
Familja: Proteidae
Gjinia: Proteus
Specia: P. anguinus

Krijesa e quajtur “Peshku njeri” (e ka marrė kėtė emėr sepse e ka lėkurėn ngjyrė rozė si tė njeriut) ose salamandra e bardhė ėshtė amfibe e familjes Proteidae, e cila jeton nė liqenet nėnujore tė shpellave dhe nė pjesė mė tė qeta tė pėrroskave dhe lumenjve tė vegjėl nėnujorė nė shkėmbinjtė e maleve Dinarike, kryesisht nė veri tė Italisė, Istėr dhe Slloveninė jugore, nė drejtim tė Bosnjės dhe Hercegovinės e gjer nė Mal tė Zi. Ky lloj i amfibeve ėshtė “lloj endemik i maleve Dinarike“, duke pasur parasysh faktin qė kjo krijesė nuk jeton nė asnjė vend tjetėr nė rruzullin tokėsor.
Sa i pėrket aspektit shkencor, Proteus-i ėshtė zbuluar relativisht vonė dhe qė nga fillimi, i ka sjellė studiuesve tė natyrės kokė-dhembje dhe polemika tė shumta. Tė dhėnat e para me shkrim lidhur me kėtė krijesė i ka shėnuar kronisti dhe historiani slloven Valvazor. Gjatė hulumtimeve shkencore, nė vitin 1698, ai rastėsisht kuptoi qė nė Slloveni ekziston njė vend i pazakonshėm, nė tė cilin uji rrjedh vetėm nė mesnatė dhe nė ora nėntė nė mėngjes, kurse gjatė pjesės tjetėr tė ditės, uji lėviz vetėm nėse e prek me shkop njė vend tė caktuar ose nėse bėrtet me zė tė lartė! Sipas shpjegimeve tė njė bariu, shkak i kėtij fenomeni ka qenė dragoi, i cili banonte nė bjeshkė dhe kur shpella, ku e kishte strofkėn ky dragua, mbushej me sasi tė madhe tė ujit, ai nuk e ndiente veten rehat dhe fillonte ta largonte ujin nga shpella me furi!
Nė fillim, kjo ka qenė njė pėrvojė qesharake pėr Valvazor-in dhe meqė ishte shumė mė i interesuar pėr mite dhe legjenda sesa pėr vetė praninė e kėtij dragoi, ai nuk u mundua shumė ta gjente kėtė bishė tė tmerrshme. Legjenda e dragoit ka qenė pothuajse e harruar, kur nė vitin 1751, njė peshkatar i nxori nga rrjeta e tij pesė mostra tė “peshqve me katėr kėmbė”, tė cilėt lėshonin zėra tė ēuditshėm. Misteri filloi tė zbardhej, kur shkencėtari dhe studiuesi i njohur i natyrės nga Sllovenia, G. A. Skopoli, i gjeti disa mostra tė gjalla tė kėtij “peshku njeri” nė rajonin Sticna dhe kishte dėshirė ta ndante entuziazmin e tij me kolegėt nga vendet e tjera, kėshtu qė ai vendosi t’i dėrgojė nga njė mostėr disa kolegėve tė tij. Dhe, gjersa Skopoli po e studionte kėtė krijesė tė ēuditshme dhe bėnte skica si dhe pėrgatitje pėr publikimin e zbulimit tė kėsaj krijese, edhe njė shkencėtar tjetėr, i quajtur J. N. Laurenti,me profesion mjek dhe zoolog nga Vjena, e kishte vėrejtur kėtė krijesė tė pazakontė, gjatė njė vizite tek njė mik i tij nė Klagenfurt. Krijesa ishte nė kavanoz, kurse falė Skopoli-t, kishte arritur gjer nė Klagenfurt. Laurenti ishte mė i shpejtė se Skopoli dhe nė vitin 1768, ai e publikoi njė punim, nė tė cilin e paraqiti zbulimin e kėsaj krijese tė re, tė cilėn e quajti “Proteus anguinus”.
“Peshqit njeri” janė amfibet e vetme nė Evropė, tė cilat jetojnė nė shpella. Kėto krijesa nuk janė peshq, edhe pse me pamje tė jashtme i ngjajnė shumė ngjalave. Ato kanė kokė trekėndėshe me feēkė tė rrafshėt dhe tė rrumbullakėt si dhe kanė kėmbė rudimentare me distancė tė madhe nė mes tyre. Nė kėmbėt e pėrparme i kanė tre gishta, kurse nė kėmbėt e pasme i kanė vetėm dy gishta. Tre palė velėza tė jashtme iu shėrbejnė si organe pėr frymėmarrje, edhe pse “peshqit njeri” e marrin oksigjenin nga uji edhe pėrmes lėkurės. Kanė mushkėri rudimentare, kėshtu qė kohė pas kohe, dalin nga uji pėr tė marrė frymė, kurse bishtin e kanė tė rrafshėt, nė fund tė rrumbullakuar dhe tė rrethuar me flatra. Dallimet nė mes tė dy gjinive dalin nė pah vetėm nė kohėn e ēiftėzimit, pėrndryshe ėshtė shumė vėshtirė tė dallosh salamandrėn e bardhė tė gjinisė mashkullore nga ajo e gjinisė femėrore. Pėrveē njė nėnlloji tė errėt, kėto krijesa janė kryesisht me ngjyrė tė bardhė ose ngjyrė rozė. Dy pika tė imta pa kapakė tė syrit tek kėto krijesa nė tė vėrtetė paraqesin sytė e tyre rudimentar. Me kalimin e kohės, sytė e tyre atrofizohen, mbulohen me lėkurė dhe gradualisht zhduken krejtėsisht. Gjatėsia e kėtyre krijesave tė rritura mund tė jetė prej 20 gjer nė 30 cm, kurse disa prej tyre mund tė jenė edhe mė tė mėdha.
Kėto krijesa e arrijnė pjekurinė seksuale pa kurrfarė metamorfoze, por salamandra e bardhė e rritur i ruan tiparet e larvės, si p.sh, velėzat. Kėtė dukuri, shkencėtarėt e quajnė neoteni, dhe kjo krijesė ėshtė e posaēme dhe dallohet edhe pėr kėtė veēori. Kjo krijesė e arrin moshėn e pjekurisė kur tė mbushėkatėrmbėdhjetė vjet, kurse mund tė jetojė, besoni ose jo, gjer nė 100 vjet! Ushqehet me karkaleca tė detit, krimba tė vegjėl dhe krijesa tė tjera tė imta, tė cilat jetojnė nė ujėrat e shpellės, kurse ushqimin e gjen me ndihmėn e shqisave shumė tė zhvilluara tė tė nuhaturit dhe shijes. Kjo krijesė mund tė qėndrojė pa ushqim pėr njė kohė relativisht tė gjatė, madje me vite tė tėra, dhe ky fakt i ka mahnitur shkencėtarėt.
Gjatė periudhės sė ēiftėzimit, njė grup i vogėl i salamandrave tė bardhė tė gjinisė mashkullore e zė njė hapėsirė tė caktuar dhe ata e mbrojnė sė bashku kėtė hapėsirė nga sulmet e salamandrave tė tjerė tė bardhė tė gjinisė mashkullore. Ēiftėzimi fillon me „vallėzimin martesor” tė salamandrave tė bardhė tė gjinisė mashkullore, ndonjėherė edhe pa praninė e salamandrave tė bardhė tė gjinisė femėrore. Supozohet qė salamandra e bardhė e gjinisė mashkullore mund ta ndiejė substancėn me erė tė cilėn e tajit salamandra e bardhė e gjinisė femėrore, pėrkundėr faktit qė ajo ėshtė shumė larg nga ai. Pas “ceremonisė martesore”, salamandra e bardhė e gjinisė femėrore afrohet dhe e bashkon kloakėn e saj me pakon e farave, tė cilėn e ka lėshuar salamandra e bardhė e gjinisė mashkullore. Kėto krijesa zakonisht ēiftėzohen shumė herė gjatė disa orėve nė vijim.Nė mėnyra tė ndryshme, shkencėtarėt janė munduar tė pėrcaktojnė cila ėshtė mėnyra natyrore e shumimit tė kėtyre krijesave, me ēeljen e vezėve apo me lindjen e tė vegjėlve. Rezultatet e kėtij hulumtimi tė Dr Kramer–it, nga Vjena kanė vėrtetuar qė nė temperatura nėn 15 gradė Celsius, salamandrat e bardha tė gjinisė femėrore gjithmonė lindin vetėm dy tė vegjėl dhe kjo ėshtė konsideruar si mėnyrė normale e shumimit, kurse nė temperatura mbi 15 gradė Celsius, salamandra e bardhė e gjinisė femėrore lind vezė. Me kalimin e kohės, kėto konkludime janė treguar si jo tė sakta, meqė janė gjetur vezė tė kėsaj krijese, nė kushte normale, edhe nė temperatura mė tė ulėta se 15 gradė Celsius. Pėr momentin, dihet qė salamandrat e bardha tė gjinisė femėrore fillojnė tė lindin vezė disa ditė pas ēiftėzimit dhe mė pas, edhe disa herė tjera gjatė tri javėve nė vijim. Vezėt zakonisht janė tė ngjitura nė anėn e poshtme e gurėve tė rrafshėt, kurse salamandra e bardhė e gjinisė femėrore kujdeset pėr vezėt gjersa tė dalin tė vegjlit e saj. Zhvillimi i embrionit zgjat prej 90 gjer nė 130 ditė. Larvat tė cilat lindin, janė tė gjata rreth 22 milimetra, shpina e tyre ėshtė mjaft e pigmentuar, nė gjymtyrėt e pėrparme kanė tre gishta, kurse nė gjymtyrėt e pasme nuk kanė gishta fare. Pas tre muajsh, tė vegjlit marrin formėn e tė rriturve. “Peshqit njeri” mund tė lėvizin nėpėr tokė, kurse distancat mė tė gjata i kalojnė pėrmes lėvizjeve gjarpėrore.
Ky “dragua slloven” nuk ka armik tjetėr natyror, pėrveē njeriut. Kėto krijesa, sot janė nėn pėrkujdesje tė rreptė dhe gjenden madje edhe nė listėn e CITES-it (Konventa, e cila merret me tregtinė ndėrkombėtare tė llojeve tė rrezikuara). Pėrkundėr statusit tė krijesave nėn pėrkujdesje tė rreptė, numri i tyre tashmė ka rėnė dukshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: dragoi qind vjeqar slloven   Thu Sep 24, 2009 7:02 pm

okeyy e pash ne revisten for you kete

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: dragoi qind vjeqar slloven   Thu Sep 24, 2009 9:59 pm

ani de
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: dragoi qind vjeqar slloven   Fri Sep 25, 2009 2:57 pm

hehe ok ok

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: dragoi qind vjeqar slloven   Sun Sep 27, 2009 12:36 pm

ata qe s marrin reviste
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: dragoi qind vjeqar slloven   Sun Sep 27, 2009 1:20 pm

po de.. na per fat te mire marin qdo here

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: dragoi qind vjeqar slloven   Sun Oct 04, 2009 4:18 pm

po per fat te mir
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: dragoi qind vjeqar slloven   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
dragoi qind vjeqar slloven
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: