ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 TEKNOLOGJITĖ BASHKĖKOHORE MĖ “COOL”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: TEKNOLOGJITĖ BASHKĖKOHORE MĖ “COOL”   Thu Sep 24, 2009 7:07 pm

MEMORIE HOLOGRAFIKE
Nė skenė ėshtė shfaqur njė luftė pėr format nė mes tė partizanėve tė Bluray disqeve (Sony, Samsung, Pioneer, Panasonic) dhe HD – DVD-ve (Toshiba, NEC). Secili prej tyre ėshtė duke u pėrpjekur qė tė sigurojė mbėshtetjen e studiove filmike pėr mjetin e tyre inēizues dhe me qartėsi tė lartė. Secili prej tyre duhet tė sigurojė njė hapėsirė tė mjaftueshme tė memories pėr filmat me qartėsi tė lartė. “HD-DVD-tė” duhet tė ofrojnė gjer nė 45 gigabajt memorie, dhe “Blu-ray-i” tani ėshtė duke marrė disqe qė arrijnė kapacitetin gjer nė 100 gigabajt. Por aty pėrvijohet edhe njė platformė mė e madhe: memoria holografike. Memoria tradicionale optike i formatizon tė gjitha tė dhėnat e ruajtura nė sipėrfaqen e mjetit tė inēizueshėm, duke pėrdorur valė sa mė tė shkurtra laserike pėr tė lexuar pjesė vazhdimisht e mė tė vogla. Gjersa, disqet Holografike i ruajnė tė dhėnat nė tri dimensione brenda njė disku me madhėsi tė njė DVD-je normale. Kompania japoneze “Optware” pohon se njė ditė do tė jetė e aftė tė prodhojė disqe incizuese qė mund tė ruajnė tė dhėna sa njė terabajt, ekuvalent i 200 DVD-ve. Ēka do tė bėjnė njerėzit me aq shumė memorie? Vetėm Zoti e ti.

TELEVIZIONI ME TĖ CILIN MUND TĖ FLISNI
Ashtu si mund t’ju tregojė ēdo adhurues i bejsbollit dhe futbollit, se nuk mund tė arrish asgjė po t’i drejtohesh televizionit tuaj me fjalė (madje edhe t’i bėrtasėsh). Mirėpo studiuesit nga “IBM”, qė punojnė me kompaninė norvegjeze pėr uebbrowser “Opera”, kanė krijuar njė udhėzues programi elektronik me zė pėr ta pėrdorur nė inēizues pėr hard-disqe, nė kuti kabllovike dhe televizione qė i lejon shikuesit tė drejtojė pėrmbajtjen e televizionit e cila vazhdimisht ėshtė nė rritje e sipėr, duke biseduar me akorduesin e tyre. Surfimi nė njė botė tė pėrbėrė prej qindra programeve, si dhe nėpėrmes multimedieve dhe videove sipas kėrkesės, do t’i gjasonte surfingut tė uebit, por nė vend tė njė miu, shfrytėzuesit do tė komunikonin me browser-at e tyre duke pėrdorur gjuhė normale. Fatkeqėsisht, aq sa mundėm tė kuptonim, asnjė mori e fjalėve nuk do tė pėrmirėsoj kualitetin e pėrmbajtjes.

MULTIMEDIA QĖ LĖVIZ ME JU
Nė vitin e fundit ose kėshtu disi, audio dhe video qė ruhet nė kompjuterė dhe nė hard-disk inēizues ka gjetur mėnyrėn pėr tu larguar nga shtėpia duke u streamuar (transmetuar) pėrmes internetit. Sony tani mė shet TV jo tė fiksuara prej 12.1 inē dhe 7 inēėve, qė transmetojnė televizionin (direkt dhe nė memorie) nėpėrmes Uebit, nė mėnyrė qė tė mund ta shikoni kudo nė botė, aty ku ekziston lidhja Wi-Fi . Njė kompani e quajtur “Sling Media” sė shpejti do tė shet “the Slingbox Personal Broadcaster”, qė do tė transmetojė ēfarėdo pėrmbajtje tė medieve nga shtėpia juaj, nė ēfarėdo pajisje tė Microsoft Windows Media Player 9 (llaptop dhe celularė) dhe me njė lidhje interneti. Mirėpo “Motorola” aktualisht ėshtė duke punuar nė mjetin mė tė rėndėsishėm tė multimediave tė mbajtshme (portative) – transferimi i padukshėm i muzikės dhe filmave nga njė pajisje nė tjetrin. Kompania kohėve tė fundit ka demonstruar teknologjinė e saj Liquid Media, e cila pėrdor njė etiketė pėr identifikimin e radio frekuencave, pėr tė detektuar se ku ndodhet dėgjuesi dhe e lejon muzikėn e tij ta pėrcjellė atė duke e bartur kėngėn nga njėra pajisje nė tjetrėn, pa kapėrcyer ndonjė tingull.

PAJISJE PĖR SHTYP
Besoni ose jo, tani mė ekzistojnė printerė tredimensional. Duke pėrdorur njė proces tė njohur si litografi stereofonike, kompanitė si “Z Corporation” dhe “Objet Geometries” shesin printerė qė krijojnė 3-D modele duke vėnė dhe forcuar secilėn shtresė tė “smart” polimerėve. Makinat industriale kushtojnė qindra mijėra dollarė. Sidoqoftė, gjithashtu ekziston njė version i desktopit me ēmim mė tė volitshėm. Kompania japoneze ”Autostrade” prodhon njė makinė 25.000 dollarėshe tė quajtur E-Darts Solid Printer qė duket si njė pėrzierje e mikrovalės dhe makinės pėr gatimin e bukės. Studiuesit nė Berkeley shtjelluan kėtė ide pak mė shumė, duke propozuar njė makinė qė integron shtypjen e qarqeve nė proces, me mundėsi pėr tė krijuar njė aparat elektronik tė formuar plotėsisht (p.sh. njė telekomandė, njė poē elektrik) me tė gjitha funksionet e pėrfshira pėrnjėherė. Mund tė duket se njė makinė e tillė mund t’i lė punėtorėt e kėtij profesioni pa punė, mirėpo punėtorėt e fabrikės nuk kanė nevojė tė brengosen. Printerėt aktual 3-D marrin orė tė tėra pėr tė krijuar njė objekt tė vetėm dhe bota e tretė e punės (njerėzit) akoma ėshtė mė e lirė se sa litografia stereofonike.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
TEKNOLOGJITĖ BASHKĖKOHORE MĖ “COOL”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Spiunėt dhe bashkėpunėtorėt e diktaturės, mos lejohen as nė media
» Prishtinė: Vritet Diana Kastrati nga ish-bashkėshorti
» Pango: Skandali seksual, skemė e Top Channel nė bashkėpunim me opozitėn
» Flet Hasan Zeneli, bashkėluftuar i Zahir Pajazitit (5)[/
» Jahė Sadrija: Tė gjithė bashkė nė Gllogjan, atje nė Dukagjin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: