ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 te fshish kujtimet e frikshme nga truri

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: te fshish kujtimet e frikshme nga truri   Thu Sep 24, 2009 7:18 pm

Zhdukja e grupimeve te caktuara neuronale do te zhdukte perfundimisht edhe kujtimin e frikshem te lidhur me to…
Kerkues te Spitalit per Femijet e Semure te Torontos kane identifikuar tek minjte grupime neuronesh qe lidhen me kujtimet e frikes. Eshte nje zbulim qe evidenton se si disa kujtime rruhen ne zona te caktuara te trurit tone. Ky rezultat mund te ndihmoje ne permiresimin e terapive per personat qe deshirojne te luftojne kunder fobive, frikave te tyre.

Pasi kane kushtezuar minjte per te pasur frike fale nje sinjali zanor, duke krijuar keshtu kujtimet e frikes, kerkuesit kane shkateruar ne trurin e kafsheve grupime te caktuara neuronale te cilat paraqismin nje rritje te CREB. CREB-ja eshte nje proteine e cila lidhet ngushte me krijimin e kujtimeve ne tru, duke mundesuar zhvillimin e zonave neuronale qe lidhen me nje ngjarje te caktuar. Pas eksperimentit eshte verejtur se mungesa e ketyre neuroneve i kishte bere minjte te paafte per te kujtuar friken qe kishin pasur gjate sinjalit zanor.

Harresa e minjve ishte e qendrueshme dhe specifike per kujtime te caktuara te krijuara gjate eksperimentit. Keto rezultate sugjerojne se zonat me perqendrim te larte CREB jane thelbesore per krijimin e memories gjate diteve qe pasojne evenimentin e frikshem. Zhdukja e ketyre zonave do te zhdukte ne menyre perfundimtare edhe kujtimin e hidhur te fiksuar ne to.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
te fshish kujtimet e frikshme nga truri
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mirėdon Fusha sjell:Nga kujtimet pė Aziz Zhilivoden

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: