ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Arsimimi dhe ērregullimi i ushqyerjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Arsimimi dhe ērregullimi i ushqyerjes   Fri Sep 25, 2009 3:24 pm

Njė studim i ri tregon se prirja pėr ērregullimin e ushqyerjes te vajzat, familjarėt e tė cilave kanė shkallė tė lartė tė arsimimit, ėshtė nga dy deri nė gjashtė herė mė e lartė.
“American Journal of Epidemiology” njofton se rreziku pėr anoreksi, bulimi dhe ērregullime tė ngjashme kishte qenė edhe mė i lartė, nėse edhe vetė vajzat ishin tė suksesshme nė shkollė.

Hulumtuesit pranė Institutit Karolinska nė Stokholm, rezultatet e tyre i bazojnė nė analizimin e tė dhėnave tė grumbulluara nga 13.376 femra, nė periudhėn 1952-1989.

Sipas mendimit tė autorėve, rezultatet e fituara mund tė shpjegohen me presionin e shtuar me tė cilin pėrballen vajzat nė familjet e arsimuara pėr tė pasur sukses.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Arsimimi dhe ērregullimi i ushqyerjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: