ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Shėndeti nė moshėn e mesme dhe ndikimi nė jetėgjatėsi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Shėndeti nė moshėn e mesme dhe ndikimi nė jetėgjatėsi   Fri Sep 25, 2009 3:28 pm

Meshkujt e moshės sė mesme tė cilėt pinė duhan, kanė presion tė rritur tė gjakut dhe tė cilėt kanė pėrqendrim tė rritur tė kolesterolit nė gjak, vdesin 10 vjet mė tė rinj se moshatarėt e tyre tė shėndetshėm, kanė bėrė tė ditur shkencėtarėt britanik.
Sipas rezultateve tė publikuara nė British Medical Journal, kanė qenė rreth 19 mijė persona tė eksperimentuar, nė mes tė moshės 40 dhe 69 vjet. Hulumtuesit nga University of Oxford kanė vėrtetuar se nga tė lindurit nė mes tė viteve 1967 dhe 1970, nė vitin 2005 kishin vdekur 13 500 persona.

Arsyeja e vdekjes ka qenė shumė mė e shprehur te meshkujt, tė cilėt nė mesin e faktorėve tė pėrmendur mė sipėr, kanė qenė edhe obezė (tė mbipeshė) ose kanė vuajtur nga diabeti.

Edhe pse nė hulumtim kanė marrė pjesė vetėm meshkuj, shkencėtarėt besojnė se rezultatet e fituara mund tė vlejnė edhe pėr femrat.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shėndeti nė moshėn e mesme dhe ndikimi nė jetėgjatėsi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo
» Sot nė moshėn 72 vjeēare vdiq Prof. Dr. Emrush Gashi
» Drita Fejza:DITA MĖ ĖSHTĖ PAK NATA SHUM E GJATĖ...
» Zbulohet pjesė e arkivit tė Bajram Currit gjatė emigracionit nė Vienė nė periudhėn 1918-1919
» Agim Gashi:KRIMINALITETI NE INTERNET

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: