ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Vaji i ullinjve mbron cilėsinė e ushqimit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Vaji i ullinjve mbron cilėsinė e ushqimit   Fri Sep 25, 2009 3:33 pm

Nė njė studim tė fundit, shkencėtarėt kanė zbuluar se antioksiduesit e grupit tė polifenoleve, tė cilat janė pjesė tė vajit tė ullirit, mbrojnė cilėsitė e mishit dhe produkteve tė tij.
Listės sė gjatė tė efekteve pozitive dhe veprimeve parandaluese tė ullinjve dhe vajit tė ullirit, shkencėtarėt australianė dhe argjentinas, pas njė studimi tė pėrbashkėt, ia kanė shtuar edhe njė efekt tjetėr.

Proceset po thuajse tė pashmangshme tė oksidimit, tė cilėt shkaktojnė prishjen e shijes, aromės, ngjyrės dhe cilėsisė sė ushqimit, prodhuesit i luftojnė duke shuar antioksidues. Deri sė fundi janė pėrdorur antioksiduesit sintetik BHA (butilhidroksianizol) dhe BHT (butilhidroksitoluen), por pėrdorimi i tyre gjithnjė e mė pak zvogėlohet, paralelisht me gjetjen e antioksiduesve natyrorė.

Antioksiduesit natyrorė si ekstraktet bimore, tokoferoli (vitamina E) dhe acidi askorbik (vitamina C), gjithnjė e mė shumė preferohen si zgjidhje pėr zgjatjen dhe ruajtjen optimale tė ushqimit.

Atyre iu bashkohet edhe oleuropeina dhe metaboliti i tij, hidroksi-tirozoli, nga vaji i ullirit, si antioksidues shumė tė fuqishėm. Sipas rezultateve tė fundit, shtimi i tyre zvogėlon oksidimin e yndyrave pėr 63-83% te mishi i viēit dhe ruan kualitetin e tij.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vaji i ullinjve mbron cilėsinė e ushqimit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» I dėnuari me vdekje mbron pėrsekutorin
» Agim Gashi: Vaji i shqiptarit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: