ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ulja e masės trupore ndihmon funksionimin e veshkave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Ulja e masės trupore ndihmon funksionimin e veshkave   Fri Sep 25, 2009 3:34 pm

Humbja e shumė kilogramėve te njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet e veshkave, mund tė ndalojė dobėsimin e funksionit tė veshkave, kanė bėrė tė ditur shkencėtarėt nga Cleveland Clinic.
Personat e shėndoshė (obezė) kanė njė rrezik shumė mė tė madh pėr tė pasur probleme me veshkat, ndėrsa hulumtimet e hershme kanė treguar se ulja e masės sė tepruar trupore ndikon pozitivisht nė diabet, hipertension, pėrqendrimin e kolesterolit nė gjak dhe me kėtė edhe nė sėmundjet e zemrės.

Tė dhėnat e reja, tė bazuara nė 13 rezultate tė hulumtimeve tė mėhershme, thonė se humbja e shumė kilogramėve ēon nė uljen e nivelit tė proteinave, tė cilat shėrbejnė si markerė (tregues) pėr dėmtimet nė veshkė.

Krahas kėsaj, ulja e masės sė tepruar trupore ka njė efekt parandalues nė dobėsimin shtesė tė funksionit tė veshkave, shkruan Clinical Journal of the American Society Nephrology.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ulja e masės trupore ndihmon funksionimin e veshkave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: