ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Alergjia nė pemė dhe perime gjithnjė e mė e shprehur

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Alergjia nė pemė dhe perime gjithnjė e mė e shprehur   Fri Sep 25, 2009 3:35 pm

Sipas tė dhėnave nga ekspertėt e Shoqatės Britanike tė Alergologėve, reaksionet alergjike nė pemė dhe perime janė gjithnjė e mė tė shpeshta, ndėrsa veēanėrisht tė shprehura te fėmijėt.
Derisa para disa viteve, fajtori mė i madh pėr reaksionet alergjike tė ushqimeve ishin kikirikėt, por sė fundi kėtė e marrin pemėt dhe perimet. Mė alergjike janė selino, karotat, domatet, mollėt dhe dardhat.

Forma mė e rrezikshme e reaksionit alergjik ėshtė e ashtuquajtura sindroma alergjike orale, e cila nėnkupton tė kruara, djegie dhe skuqje tė gojės dhe hapėsirės rreth gojės, si dhe ėnjtje dhe zjarrmi nė muzikėn e hapėsirė sė gojės.

Mėnyra se si kėto reaksione mund tė zbuten, pėrveē shmangies sė konsumimit tė frutave dhe perimeve qė shkaktojnė kėtė alergji, ėshtė mėnyra se si ato konsumohen. Ndihmė tė madhe nė kėtė jep edhe pėrpunimi mbi nxehtėsi i ushqimit (gatimi), heqja e lėvores, prerja dhe pastrimi i mirė i tyre.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Alergjia nė pemė dhe perime gjithnjė e mė e shprehur
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: