ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Vaksinimi s’ėshtė mėnyra e vetme pėr tė parandaluar gripin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Vaksinimi s’ėshtė mėnyra e vetme pėr tė parandaluar gripin   Sat Sep 26, 2009 2:37 pm

Ndjekja e disa rregullave tė tjera tė mira si gjumi i plotė, angazhimi nė aktivitete fizike, shmangia e stresit, pirja e ujit dhe ushqimi i mirė, ju ndihmojnė pėr tė gėzuar shėndet tė mirė gjatė dimrit si dhe gjatė gjithė vitit.

Ju mund tė mbroheni nga gripi edhe sikur tė mos e merrni vaksinėn kundėr tij kėtė vit. Kėto masa tė thjeshta mund tė pengojnė pėrhapjen e mikrobeve dhe t’ju mbrojnė qė tė mos sėmureni. Shmangni kontaktet nga afėr, shmangni kontaktin me njerėzit e sėmurė. Kur jeni sėmurė, qėndroni larg tė tjerėve qė tė mos sėmuren edhe ata. Kur jeni sėmurė, qėndroni nė shtėpi. Kur jeni sėmurė, po tė jetė e mundur mos shkoni nė punė, nė shkollė dhe mos kryeni punė tė tjera jashtė shtėpisė. Nė kėtė mėnyrė ndihmoni qė tė mos sėmuren tė tjerėt prej jush.

Mbuloni gojėn e hundėn

Mbuloni gojėn e hundėn me njė shami letre, kur kolliteni ose teshtini. Kjo mund t’i mbrojė ata qė ndodhen pranė jush qė tė mos sėmuren.

Pastroni duart

Larja shpesh e duarve ju ndihmon qė tė mbroheni nga mikrobet. Mos prekni sytė, hundėn ose gojėn. Mikrobet shpesh pėrhapen kur dikush prek diēka tė ndotur me mikrobe dhe pastaj prek sytė, hundėn ose gojėn e vet.

Ndjekja e disa rregullave tė tjera tė mira si gjumi i plotė, angazhimi nė aktivitete fizike, shmangia e stresit, pirja e ujit dhe ushqimi i mirė, ju ndihmojnė pėr tė gėzuar shėndet tė mirė gjatė dimrit si dhe gjatė gjithė vitit. Pėrveē kėsaj, ka ilaēe antivirale kundėr gripit, qė mund tė pėrdoren pėr ta parandaluar ose luftuar atė nėse fillohet tė merren brenda dy ditėve tė para tė sėmundjes.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vaksinimi s’ėshtė mėnyra e vetme pėr tė parandaluar gripin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: