ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Kujdes me lentat

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Kujdes me lentat   Sat Sep 26, 2009 2:40 pm

Zėvendėsimi pėr syzet - kėshillat qė ndihmojnė

Qė mos t’i shkaktoni vetvetes dėm, duhet nė pėrpikėri t’u pėrmbaheni disa rregullave tė caktuara. Para se gjithash, lentat mund t’i bartni dhe t’i zgjidhni vetėm nėse jeni kėshilluar me oftamologun dhe pas kontrollit tė detajuar tė syve.

Pėrparėsitė e lentave nė krahasim me syzet janė tė dukshme: nuk e shėmtojnė fytyrėn, nuk e shtrembėrojnė pamjen, nuk e kufizojnė shikimin anėsor dhe nuk mjegullohen. Mirėpo, pra se tė pėrcaktoheni pėr lentat, duhet tė mendoni mirė dhe tė merrni nė konsideratė disa faktorė. Tė themi, nėse nė lentė futet pluhuri, kjo mund tė shkaktojė pakėnaqėsi tė shumta: duhet t’i hiqni lentat dhe sėrish t’i vėni. Ndėrsa, kėtė nuk mund ta bėni nė ēdo situatė, por duhet tė keni kushte tė pėrshtatshme, nė rend tė parė higjienike. Pėrveē kėsaj, lentat prekin kornėn dhe mund ta fėrkojnė syrin.

Pėrmbajuni rregullave tė caktuara
Qė mos t’i shkaktoni vetvetes dėm, duhet nė pėrpikėri t’u pėrmbaheni disa rregullave tė caktuara. Para se gjithash, lentat mund t’i bartni dhe t’i zgjidhni vetėm nėse jeni kėshilluar me oftamologun dhe pas kontrollit tė detajuar tė syve. Ekzistojnė sėmundje qė pėrjashtojnė bartjen e lentave. Para se pėr herė tė parė t’i vendosni lentat, me kujdes lexoni kėshillat e dhėna. Sė pari duhet tė mėsoheni t’i vendosni dhe hiqni. Mė sė shpeshti kėtė ua mėson mjeku, tek i cili keni qenė pėr kontroll dhe nė ordinancėn ku i keni porositur lentat.

Duhet pasur durim
Por, megjithatė, jo tė gjitha menjėherė do tė ecin lehtė. Duhet tė pėrgatiteni pėr periudhėn e adaptimit me lente, e cila tek disa ėshtė mjaft e gjatė. Armatosuni me durim dhe bėhuni tė gatshėm pėr pengesa tė ndryshme. Tė themi, ditėt e para do t’u lotojnė sytė, e ndoshta do tė ndjeni edhe tė djegur dhe pakėnaqėsi. Me kėtė rast, mos harroni se duart e juaj duhet tė jenė tejet tė pastra. Lentat jo nė tėrėsi mund tė zėvendėsojnė syzet, pasi bartja e tyre nuk sugjerohet nėse jeni tepėr tė ftohur dhe nė rast tė sėmundjeve tė tjera.

Pėr kėtė arsye, duhet tė siguroheni qė tė keni syze me dioptri tė pėrshtatshme. Pėrndryshe, nėse tėrė ditėn keni qenė nė punė, fakultet apo shkollė, atėherė do t’u pėrshtatet qė tė hiqni lentat dhe me syze tė shikoni ndonjė film. Nėse bartni lente, duhet rregullisht qė tė shkoni nė kontroll tek oftalmologu. Lentat duhet tė ndėrrohen nė periudhėn e caktuar kohore, varėsisht nga lloji pėr tė cilin jeni pėrcaktuar. Nėse nuk ndjeheni mirė me rastin e bartjes sė lentave, nėnkupton se koha ėshtė pėr kontroll.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Kujdes me lentat
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: