ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Aktiviteti trupor pėr kujtesė tė mirė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Aktiviteti trupor pėr kujtesė tė mirė   Sat Sep 26, 2009 2:41 pm

Aktiviteti mesatar trupor e mbron trurin nga rėnia dhe e pėrmirėson kujtesėn te personat tė cilat kanė probleme me memorien, ka treguar njė studim australian.

Nė studim kanė marrė pjesė 138 persona mė tė vjetėr se 50 vjet tė cilėt kanė qenė tė rrezikuar nga zhvillimi i demencės (e cila paraqet rėnien e funksioneve psikike, nė radhė tė parė atyre tė kujtesės dhe inteligjencės, zakonisht te tė moshuarit).

Participantėt janė ndarė nė dy grupe: grupi i kontrollit dhe grupi i cili ėshtė dashur sė paku 150 minuta nė javė tė merret me aktivitet mesatar fizik, siē ėshtė ecja, vallėzimi ose notimi.

Rezultatet kanė treguar se mjaftojnė 20 minuta aktivitet fizik nė ditė pėr t’i pėrmirėsuar aftėsitė njohėse te personat moshuar

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Aktiviteti trupor pėr kujtesė tė mirė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: