ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ashtu si lėkura, edhe sytė digjen nga dielli i fortė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Ashtu si lėkura, edhe sytė digjen nga dielli i fortė   Sat Sep 26, 2009 2:43 pm

Mos anashkaloni sytė kur mendoni pėr mbrojtjen nga rrezet ultraviolet me nxehjen e motit – kėshillojnė ekspertėt.

Ekspertėt rekomandojnė qė gjatė ditėve qė bėni banjo dielli tė kushtoni njė rėndėsi tė veēantė edhe syve. Ekspozimi i gjatė i syve nėn rrezet e forta tė dillit dhe veēanėrisht ato UV mund tė shkaktojė njė sėrė problemesh, tė tilla si katarakti (perdja) qė shkaktohet nė pėrgjithėsi nga mosha, pterygium, fotokeraktis dhe ndryshimet korneale.

Kėto sėmundje mund tė shkaktojnė pamje tė turbullt, rritim, skuqje, lotim, humbje tė pėrkohshme tė shikimit dhe nė disa raste edhe verbim.

Ashtu si edhe lėkura digjet nga rrezet UV, edhe syri mund tė pėsojė dėmtime. Mėsimi- sidomos pėr tė rinjtė – ėshtė qė sytė kėrkojnė mbrojtje, gjithashtu. Mbrojtja mund tė bėhet me metoda tė thjeshta dhe tė sigurta, si psh mbajtja e syzeve qė nuk pranojnė rrezet UV.

Fėmijėt dhe adoleshentėt janė mė tė ndjeshėm ndaj dėmtimeve tė syrit, pasi ata harxhojnė edhe mė shumė kohė nėn diell se sa tė rriturit, dhe lentet e syve tė tyre janė mė transparente se sa ato tė tė rriturve, qė do tė thotė se rrezet e dėmshme e kanė mė tė lehtė tė depėrtojnė nė retinė.

Por duket se shumica e njerėzve nuk e kuptojnė mirė rrezikun qė rrezet UV shkaktojnė pėr syrin.

Njė studim i fundit tregoi se 40% e Amerikanėve nuk e lidhnin blerjen e syzeve me mbrojtjen nga UV, por thjesht pėr qejf. Studimi zbuloi gjithashtu se 61% e Amerikanėve blinin syze pėr fėmijėt e tyre, por 23% nuk i kontrollonin fare nėse ato ishin me xham kundra rrezeve UV.

Kėshillat janė:

Pėrdorni syze mbrojtėse gjithmonė, sa herė dilni jashtė, edhe kur ditėt duken me re ose gjatė dimrit.

Blini syze cilėsore qė ofrojnė mbrojtje tė mirė UV. Ato mund tė bllokojnė rreth 99% tė rrezeve UV-A dhe UV- B, dhe thyejnė 75% - 90% tė dritės.

Sigurohuni se syzet janė perfekte nė ngjyrė dhe nuk formojnė shtrembėrim tė shikimit.

Blini size me xham ngjyrė gri. Ato thyejnė intesitetin e dritės pa ndryshuar ngjyrėn e objekteve, duke dhėnė vizionin e ngjyrave sa mė natyrale.

Sigurohuni se fėmijėt dhe adoleshentėt tė mbajnė size. Ata shpenzojnė mė shumė kohė jashtė se sa tė rriturit

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ashtu si lėkura, edhe sytė digjen nga dielli i fortė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Dyshohet se me armėn qė u vra Xhemajl Mustafa, u plagosėn edhe Fetah Rudi e Ejup Visoka
» Nuk heqin dorė nga greva edhe pse janė tė rraskapitura
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!
» Ilirjana Koliqi-Ramaj:Mrekullitė e traditave tona tė shenjta arbėrore ruhen edhe Itali

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: