ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Sėmundjet e fėmijėve: nevojitet pushim i mirė dhe ajrosje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Sėmundjet e fėmijėve: nevojitet pushim i mirė dhe ajrosje   Sat Sep 26, 2009 2:44 pm

Supa e pulės, ēaji dhe limonada do tė pastrojnė mushkėritė, do tė lehtėsojnė frymėmarrjen dhe do ta ngopin organizmin me vitaminė C.

Bakteret dhe viruset, tė cilat mbretėrojnė nė shkolla dhe ēerdhe fėmijėsh, janė njė “Mekė” pėr ftohje, grip, infeksion tė fytit, veshit dhe syrit. Nė kurimin e ftohjes, simptomat e tė cilit janė rrjedhja e hundės, fyti i ndezur, temperatura e lartė dhe kolla do tė ndihmojnė lėngjet. Supa e pulės, ēaji dhe limonada do tė pastrojnė mushkėritė, do tė lehtėsojnė frymėmarrjen dhe do ta ngopin organizmin me vitaminė C. Nė mėnyrė qė tė mbroheni mė mirė nga sėmundjet, trupi nuk duhet tė vihet nėn presion, kėshtu qė fėmija mė mirė ėshtė tė rri i shtrirė. Me ajrosje tė hapėsirės do tė dėboni bakteret dhe viruset, ndėrsa kualitetin e ajrit do ta pėrmirėsojė edhe freskuesi i ajrit. Antipiretikėt, ilaēet pėr uljen e temperaturės, fėmijėve duhet t’u jepen nėse temperatura ėshtė mė e lartė se 38.5 gradė, ndėrsa ibrufeni dhe acetaminofeni do tė ndihmojnė kundėr dhimbjeve. Para dhėnies sė ilaēeve fėmijėve, duhet tė konsultoheni me mjekun dhe tė lexoni udhėzimet me vėmendje. Nė rast tė gripit tė lukthit, simptomat e tė cilit janė vjellja dhe barkėqitja, ėshtė e rėndėsishme tė konsumohen shumė lėngje, pėr tė penguar dehidrimin dhe pėr tė pėrmirėsuar sasinė e mineraleve dhe kripės. Derisa zgjat sėmundja duhet ngrėnė tost, shkopinj tė njelmėt, oriz, banane dhe patate.

>>> Konjunktiviti virusal kalon vetvetiu brenda disa ditėve, por ėshtė shumė infektues. Ai kurohet me antibiotikė.

>>> Tek ndezja e veshit do tė ndihmojė njė mbulesė e lagur dhe e ngrohtė, e cila vendoset nė vesh, ndėrsa mjeku do tė pėrshkruajė ilaēe nėse ndezja ėshtė bakteriale.

>>> Nėse fyti ėshtė i ndezur mė shumė se njė javė, apo dhemb shumė, duhet shkuar tek mjeku. Do tė ndihmojė limoni dhe mjalti nė ujė tė ngrohtė

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Sėmundjet e fėmijėve: nevojitet pushim i mirė dhe ajrosje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: