ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Paraja, shėndeti dhe duhani

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Paraja, shėndeti dhe duhani   Sat Sep 26, 2009 2:44 pm

Paraja nuk vlen; me tė nuk mund tė blihet as dashuri e as shėndet, nėse ju pini duhan. Ky ėshtė pėrfundimi i njė studimi qė u krye nga njė grup mjekėsh nė Skoci. Sipas studimit, njerėzit me paga tė larta, por qė pinin duhan kishin mė shumė tė ngjarė tė vdisnin mė herėt sesa ata qė merrnin paga mė tė ulta por nuk pinin duhan.

Femrat qė nuk pinin duhan kishin shanse mė tė mira pėr tė jetuar mė gjatė, ndėrkohė qė meshkujt qė pinin duhan kishin gjasa tė vdisnin parakohe..

Sipas studimit, njerėzit me paga tė larta, por qė pinin duhan kishin mė shumė tė ngjarė tė vdisnin mė herėt sesa ata qė merrnin paga mė tė ulta por nuk pinin duhan. Ndersa femrat qė nuk pinin duhan kishin shanse mė tė mira pėr tė jetuar mė gjatė, ndėrkohė qė meshkujt qė pinin duhan kishin gjasa tė vdisnin parakohe.

Pasojat negative tė duhanit janė tė dokumentuara e tė njohura mirė - ata qė pijnė duhan preken shpesh nga sėmundje tė zemrės, shumė lloje kanceresh dhe rrezikohen tė vdesin parakohe.

Por pak studime kanė marrė nė shqyrtim lidhjen midis gjendjes ekonomike e shtresės shoqėrore dhe duhanit. Nė pėrgjithėsi, njerėzit e pasur ose nė gjendje tė mirė financiare gėzojnė shėndet mė tė mirė, por studimi i fundit tregon se duhani i pakėson tė mirat e qė ofron paraja.

Mjekėt nė Skoci vėzhguan pėr 28 vjet rreth 15 mijė persona tė moshės mesatare. Ata zbuluan se njerėzit e shtresave tė larta shoqėrore ishin mė pak tė prirur pėr tė pirė duhan, megjithėse 4 nė 10 prej tyre pinin duhan rregullisht.

Por pasuria nuk ofronte mbrojtje nga sėmundjet qė lidheshin me duhanin. Njerėzit nga tė gjitha shtresat shoqėrore, gra e burra, qė pinin duhan kishin 3 herė mė shumė gjasa tė vdisnin nga kanceri nė mushkėri. Gratė qė nuk pinin duhan jetonin mė gjatė dhe mbi 50 pėrqind e tyre vazhdonin tė jetonin nė pėrfundim tė studimit. Por studimi pėrmban edhe lajmin optimist se ata qė e kishin lėnė duhanin, kishin gjasa tė mbijetonin, thuajse njėsoj si ata qė nuk kishin pirė kurrė duhan.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Paraja, shėndeti dhe duhani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: