ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Shkaktarėt e Migrenės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Shkaktarėt e Migrenės   Sat Sep 26, 2009 2:47 pm

Simptoma mė e shpeshtė neurologjike ėshtė dhembja e kokės. Shkaktarėt janė tė shumtė, duke filluar nga ata psikogjen, e deri te tumorėt.

Neurologjia regjistron kėta tipa, tė dhembjes sė kokės:
-psikogjen,
-ndryshimet nė sy ( anomalitė refraktive, hipermetropia, astigmanizmi, miopia, etj.),
-dhembja adontogjene,
-sėmurja e sinusėve paranazalė,
-hipertensioni arterial,
-dhembja histaminike e kokės( sindromi i Hortonit),
-dhembja traumatike e kokės,
-dhembjet meningeale tė kokės, qė pėr nga intenziteti janė tė forta,
-tumorėt intrakranial,
-gjakėderdhja subarahnoidale,
-migrena ( hemikrania ),
-neurolgojia e trigeminusit,
-neurologjia vagale. etj.

Migrena ose hemikrania( kur dhembja ėshtė periodike dhe e kufizuar nė njėrėn anė tė kokės), shkaktohet nga mbyllja e enėve tė gjakut (emboli ) nė tru. Njė mbyllje e kėtillė, ėshtė pasojė e dromcave tė gjakut, qė pėrhapen me anė tė gjakut (qarkullimit tė gjakut).

Simptomat specifike tė migrenės jane: pulsi i shpejtuar, pulsimet e kokės,
dhembja e kokės me intenzitet tė lartė, shtypja e lartė e gjakut.

Migrena, ėshtė njė ndėr format mė tė pėrhapura tė dhembjes sė kokės dhe nė 50% tė rasteve, kėta persona janė femrat. Manifestohet edhe me njė dhembje tė fortė e pulsuese, qė pėrgjithėsisht godet vetėm gjysmėn e kokės. Simptomet tė tjera: shqetėsimi nga drita dhe zhurmat, tė pėrziera e tė vjella, iritueshmėri, nervozizėm dhe shok emotiv.
Shumica e tė sėmuarve i takojnė familjeve, te tė cilat shumė pjesėtarė tė saj kanė dhembje koke tė njejta ( herediteti).Njė hipotezė, migrenėn e shpjegon si vijon: fillimisht, gjatė hipermisė reaktive, serotonina lirohet nga trombocitet dhe i sensibilizon nociceptorėt kranial, sistemin kininogjen.

Sot, pėrveē ilaēeve antimigrenė, pacientit duhet shpjeguar rolin e tendosjeve fizike e psikike dhe emocionale gjatė sulmit migrenoz.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shkaktarėt e Migrenės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: