ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Vrapimi ngadalėson plakjen!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Vrapimi ngadalėson plakjen!   Sat Sep 26, 2009 2:48 pm

Shkencėtarėt besojnė se vrapimi i rregullt mund ta ngadalėsojė veprimin e faktorėve tė cilėt shkaktojnė plakjen.

Hulumtuesit nga Fakulteti i Mjekėsisė pranė Universitetit Stanford, kanė pėrcjellė 500 vrapues tė moshuar pėr njė periudhė 20 vjeēare dhe kanė zbuluar se ata janė mė pak tė prirė ndaj invaliditetit, si edhe janė mė pak tė rrezikuar nga vdekja e hershme.

Shkencėtarėt po ashtu kanė zbuluar se dallimi nė aftėsitė e njerėzve tė cilėt vrapojnė dhe ata tė cilėt nuk vrapojnė, bėhet gjithnjė e mė i madh me kalimin e viteve.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vrapimi ngadalėson plakjen!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: