ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Antibiotikėt dhe ėmbėltuesit nxisin ndjeshmėri tė madhe ndaj diellit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Antibiotikėt dhe ėmbėltuesit nxisin ndjeshmėri tė madhe ndaj diellit   Sat Sep 26, 2009 2:57 pm

Ndjeshmėria e lėkurės ndaj rrezeve tė diellit apo foto-ndjeshmėria, manifestohet me paraqitjen e formave tė ndryshme tė tė skuqurave, djegieve, puērrave dhe tė kruarit dhe atė mė sė shpeshti nė pjesėt e trupit qė kanė qenė tė ekspozuar ndaj diellit, e nganjėherė edhe mė gjatė.

Forca e reagimit varet nga individi, preparati i cili e ka shkaktuar dhe sasisė sė kohės sė kaluar nė diell. Edhe me mbrojtjen e duhur me preparate pėr rrezitje, ilaēet e caktuara, shtesat natyrale tė ushqimit, parfumet, disa prodhime pėr pėrkujdesje ndaj lėkurės, por edhe ushqimi, mund tė shkaktojnė ndjeshmėri tė lartė tė lėkurės ndaj diellit, thonė dermatologėt. Pėr tė ditur nėse ilaēi qė e pėrdorni shkakton alergji ndaj diellit, gjithsesi lexoni udhėzimet qė vijnė me to, apo pyeteni punėtorin e barnatores apo mjekun. Nė mesin e ilaēeve qė shkaktojnė foto-ndjeshmėrinė, pėrfshihen edhe antibiotikėt si amoksicilina, doksiciklina, minociklina, sulfonamidi dhe tė tjerė. Aty janė edhe disa antihistamine (cimetidini, ranitidini...), diuretikėt (acetazolamidi, furosemidi...), antidepresivėt, antipsikotikėt, hipoglikemikėt dhe ilaēet kundėr shtypjes sė lartė.

Ushqimi i cili ėshtė mirė tė shmanget
Nė mesin e ushqimeve qė mund tė shkaktojnė reagime alergjike ndaj rrezeve tė diellit, renditen edhe selino, limoni, portokalli, kopra, majdanozi dhe ėmbėltuesit artificialė.

Lartėsia e faktorit pėr mbrojtje
Nėse nuk mund tė shmangni ekspozimin nė diell, pėrdorni preparate me faktorin mė tė ulėt mbrojtės 15. Personat me lėkurė tė bardhė, duhet pėrdorur faktorė prej 30 e mė lartė.

Leckat e ftohta dhe ndihma e mjekut
Nėse ju zhvillohet njė reagim, evitoni diellin dhe preparatet qė e kanė shkaktuar dhe vendosni lecka tė ftohta. Sugjerohet edhe ndihma dhe kėshillat e mjekut.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Antibiotikėt dhe ėmbėltuesit nxisin ndjeshmėri tė madhe ndaj diellit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Mimoza Dajēi:DUA TĖ RRIT NDJESHMĖRINĖ PĖR FATIN E NJERIUT TĖ KOSOVĖS NĖ PĖRDITSHMĖRI DHE ARDHMĖRI
» SHEJH SHEFQET SHEHU (1900-1952)
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Xhesika Vula:Tradhtia e shqiprisė ndaj kosoves u vune ne sherbim te jugosllaveve
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: