ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Duart e femrave mė tė pista se tė meshkujve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Duart e femrave mė tė pista se tė meshkujve   Sat Sep 26, 2009 2:58 pm

Studimet kanė treguar se femrat kanė nė duar mė shumė baktere sesa meshkujt.

Lani duart shpesh dhe me detergjentė antibakterial, veēanėrisht ju zonja dhe zonjusha. Studimi i fundit tregon se gratė kanė nė duart e tyre mė shumė bakterie sesa meshkujt. Shkencėtarėt kanė zbuluar se tė gjithė njerzit kanė nė duar mė shumė baktere se sa mendohej, por nė duart e femrave bakteret kanė mė shumė kushte pėr tu zhvilluar.

“Njė gjė qė na ka habitur ėshtė varieteti i baktereve midis individėve” – tha biokimisti Rob Knight, bashkė autor i studimit.

“Numri i madh i baktereve tė gjetura nė duart e pjesmarrėsve na ka surprizuar, dhe sidomos te duart e grave” – tha ai.

Shkencėtarėt nuk janė tė sigurt pse gratė kanė mė shumė baktere, por Knight mendon se kjo ėshtė e lidhur me aciditetin e lėkurės sė tyre. Sipas tij burrat kanė lėkurė me acide se sa gratė.

Gratė gjithashtu kanė mė shumė baktere tė gjalla nėn sipėrfaqen e lėkurės e cila nuk arrin tė lahet- shtoi Knight.

I pyetur nėse kishte rrezik qė bakteret ti ngjiteshin dorės sė mashkullit kur ai takon njė dorė gruaje Knight tha se: “Kjo varej nga vajza”.

Por gjithashtu ai tha se shumica e baktereve qė njeriu ka nė trup nuk janė tė dėmshme madje janė nė tė mirėn e tij.

Shkencėtarėt kanė zbuluar 4 742 lloje bakteresh, nga tė cilat vetėm 5 prej tyre gjenden nė ēdo dorė njeriu.

Njė dorė ka mesatarisht 150 lloje bakteresh. Megjithėse shkencėtarėt i mėshojnė rėndėsisė sė larjes sė duarve, ata pėrsėri mendojnė se larja e duarve nuk i eleminon bakteriet.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Duart e femrave mė tė pista se tė meshkujve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjinekologu dyshohet pėr dhunimin e 53 femrave

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: