ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Toka dhe universi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Toka dhe universi   Sat Sep 26, 2009 3:00 pm

Cilat jane sekretet e planetit tone te shtrenjte? Cila eshte origjina e tije, evolucioni i tije, struktura e tije komplekse? Pyetje antike, te cilave, njeriu ka kerkuar ti pergjigjet me mjete ne dispozicion te tije, duke sistemuar dijen e marre nga Astronomia, Gjeografia, Ekologjia dhe Gjeologjia.Nga vezhgimet e para astronomike, nga zbulimi i rajoneve te paeksploruara deri ne hipotezat mbi morfologjine dhe konservimin e planetit tone: ky seksion dokumenton nje itinerar rreth ndertimit te nje harte gjithmone me te detajuar te hapesirave qe i rrethojne.

GJEOLOGJIA

Studion siperfaqen e tokes, ne aspektet e zhvillimit te saje dhe strukturen e saje: nje tentative shkencore per ti dhene pergjigje pyetjes se si eshte formuar Toka, si ka evoluar dhe cilat jane kushtet qe kane bere te mundur jeten mbi toke.


GJEOGRAFIA

Nje studim thelbesor i vendeve dhe popujve qe jetojne ne planetin tone. Profilet gjeografik te vendeve te gjithe botes, nocionet kartografike, rruget e komunikimit, eksploruesit, gjeografet, navigatoret, per tiu pergjigjur pyetjeve me te zakonshme te dijes gjeografike.


EKOLOGJIA

Cilat jane raportet e organizmave me ambientin ku banojne? Me cilat probleme mund te ndeshen ekosistemet? Keto jane pyetjet e nje disipline qe, fillojne me konsiderimet pershkruese, per t’iu adresuar me teper kerkimit te solucionit per konservim dhe tutelen e ambientit.


ASTRONOMIA DHE KOZMOLOGJIA

Nga vezhgimet e para ne qiell dhe ndertimin e hartave yjore, deri ne formulimin e hipotezave mbi origjinen e Universit: nje rruge qe ka nxitur njeriun te projektoje te tjere kufij te tokes.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Toka dhe universi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: