ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Si Toka edhe Marsi vuan nga mbingrohja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Si Toka edhe Marsi vuan nga mbingrohja   Sat Sep 26, 2009 3:01 pm

Ndėrsa nė planetin tonė "fajtor" ėshtė njeriu, nė Planetin e Kuq ndryshimet vijnė pėr shkak tė faktorėve rrezatues. Me 0,86 gradė celsius ėshtė ngritur temperatura mesatare e Planetit tė Kuq qysh nga viti 1978 deri nė vitin 1999, bėjnė tė ditur shkencėtarėt amerikanė nė njė studim tė tyrin, botuar nė faqet e numrit aktual tė revistės shkencore "Nature".

Mbi Tokė, sipas matjeve tė realizuara e tė deklaruara nga Kėshilli i Klimės nė SHBA, gjatė 100 viteve tė shkuara ėshtė konstatuar njė rritje (sigurisht shqetėsuese) prej 0,74 gradėsh celsius.

Gjithsesi, Marsit, ndryshe nga planeti ynė Tokė, nuk i ėshtė shkaktuar kjo nga ajo qė njihet si "ndikimi human mbi fatet e planetit". Nė rastin e tij ka ndikuar shumė mė tepėr aftėsia pėr rrezatim e sipėrfaqes sė planetėve (e ashtuquajtur "Albedo"). Nėpėrmjet Albedo-s arrihet tė "axhustohet" se sa energji diellore rezervon planeti dhe se sa arrin tė kthejė mbrapsht ai nė hapėsirė. Kjo ka sjellė edhe pasoja pėr temperaturėn e planetit dhe lindjen e stuhive tė fuqishme, qė pėrcaktojnė pastaj motin apo temperaturėn nė Mars.

Sipas konstatimeve tė botuara sė fundmi nė revistėn "Nature", me ē‘duket pjesė tė mėdha tė sipėrfaqes sė planetėve e ndryshojnė gjithnjė e mė shumė aftėsinė e tyre tė rrezatimit. Shkak pėr kėtė janė pikėrisht ato qė thamė dhe mė lart, pra stuhitė e forta tė pluhurit, qė e mbulojnė sipėrfaqen e planetėve me njė shtresė tė hollė pluhuri nė ngjyrė tė ēelėt. Shkencėtarėt amerikanė, tė "Carl Sagan Center" nė Moffett Field, raportojnė se ndonjėherė, deri nė 40 pėr qind e sipėrfaqes errėsohet apo zbardhet si pasojė e kėtij fenomeni. Ngrohja, e cila konsiderohet si e vrullshme nė harkun kohor tė pak viteve, mund ta godiste sėrish Planetin e Kuq.

Shkencėtarėt besojnė se ai pėrbėn njė cikėl mė vete, i cili pėrsėritet nė harkun e pak dekadave.
Agjencia evropiane dhe ajo ruse e hapėsirės po stimulojnė pėr herė tė parė njė udhėtim imagjinar nė Mars: kėsisoj, 6 persona janė izoluar, duke shpresuar tė qėndrojnė 500 ditė nė kutiza metali. Synimi ėshtė qė tė stimulohen e tė luhen aty tė gjithė skenarėt e mundshėm psikologjikė e teknikė, qė mund tė ndodhnin gjatė njė udhėtimi nė Planetin e Kuq. Madje, po kėrkohen vullnetarė tė tjerė pėr tė plotėsuar numrin e nevojshėm pėr pėrzgjedhjen e njerėzve qė do tė nisen nė Mars vitin e ardhshėm.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si Toka edhe Marsi vuan nga mbingrohja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shyhrete Behluli ėshtė sėmur !
» Shkrime nga Xun Ēetta:Ndodhi edhe kjo
» Nuk heqin dorė nga greva edhe pse janė tė rraskapitura
» Kleriku arab: Toka nuk rrotullohet rreth diellit
» Lajme mbi rezultatet e zgjedhjeve:Edhe PD-ja edhe PS-ja kane filluar te festojne fitoren!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: