ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Zbulohen tre gjene qė lidhen me sėmundjen e skicofrencisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Zbulohen tre gjene qė lidhen me sėmundjen e skicofrencisė   Sat Sep 26, 2009 3:02 pm

Kjo sėmundje prek afėrsisht njė nė ēdo 100 persona dhe nė 70 deri 90 pėrqind tė rasteve vihet re tek persona tė sė njėjtės familje.

Nė pėrpjekje pėr tė gjetur njė kurė, Konsorciumi Ndėrkombėtar i Skizofrenisė i pėrbėrė nga 11 institute nė mbarė botėn ndėrmorri njė studim ku u krahasua ADN-ja e tė 3 mijė e 300 personave me skizofreni me ADN-nė e 3 mijė e 200 personave pa kėtė sėmundje.

Gjatė studimi, shkencėtarėt gjithashtu konfirmuan ndėrlikimin e njė shrregullimi tė tretė gjenetik nė skicofreni, qė ishte njėjtėsuar mė parė. Pamela Sklar ėshtė psikiatre dhe gjenetiste pranė spitalit tė pėrgjithshėm tė Masaēusetsit dhe bashkėautore e studimit.

Ajo thotė se rezultatet e studimit krijojnė shpresa pėr personat qė vuajnė nga skicofrenia dhe pėr personelin mjekėsor qė trajtojnė kėto raste.

“Ne kemi shpjeguar vetėm njė njė pjesė tė vogėl tė arsyes pėrse njerėzit preken nga skicofrenia dhe sigurisht mė shumė punė duhet bėrė pėr tė lidhur ndikimin e plotė tė faktorit gjenetik nė kėtė sėmundje”.

Gjatė studimit, shkencėtarėt gjetėn shrregullime tė rralla gjenetike tek 13 pėrqind e pacientėve me skicofreni. Por ata gjithashtu gjetėn gjurmė shrregullimesh edhe tek 10 pėrqind e pjesmarrėsve nė studim qė nuk vuanin nga kjo sėmundje.

Autorėt e studimit thonė se kėto rezultate lėnė tė kuptohet se ērregullime tė tjera gjenetike kanė lidhje me zhvillimin e skizofrenisė. Ky zbulim gjithashtu mund tė kuptohet qė skizofrenia ėshtė njė sėmundje e pėrbėrė nga disa shrregullime mendore.

Majkėll O’Donovanm ėshtė psikiatėr nė universitetin Kardif nė Uells dhe njė nga autorėt kryesorė tė studimit.

“Disa tė dhėnat e kėtij studimi ne i kemi ndeshur edhe nė studime rreth sėmundjeve tė tjera mendore, si pėr shembull tek personat me autizėm dhe me zhvillim tė vonuar mendor. Prandaj ajo qė ne po pėrpiqemi tė pėrcaktojmė ėshtė nėse kėto sėmundje mendore kanė shkaktarė tė pėrbashkėt ose lidhen me njėra tjetrėn.”

Shkencėtarėt thonė se ata kanė pėrcaktuar se tek cilat molekula mund tė pėrqėndrohen pėr tė zhvilluar barna pėr trajtimin e skizofrenisė. Por provat diagnoztike janė mė pak pėrcaktuese, pasi shumė njerėz qė nuk vuajnė nga skicofrenia kanė gjithashtu shrregullime gjenetike.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Zbulohen tre gjene qė lidhen me sėmundjen e skicofrencisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: