ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Pjepri i mirė pėr shėndetin psikik

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Pjepri i mirė pėr shėndetin psikik   Wed Sep 30, 2009 5:15 pm

Pjepri po dėshmohet si burim i pasur me aktiosiduesin e fuqishėm superoksid dismutaza (SOD), bėjnė tė ditur disa studime tė fundit.
Njė studim mė i ri francez ka treguar se konsumimi ditor i 140 njėsive internacionale tė SOD ka njė efekt tė fuqishėm pozitiv nė shumė gjendje psikofizikike, si rraskapitja, ērregullimet me fjetjen, toleranca ndaj dhimbjeve, pėrqendrimi dhe stresi.

I zbuluar para 40 viteve, SOD ende ėshtė i vetėm nė maje tė listės sė antioksiduesve, krahas shumė vitaminave dhe mineraleve me veti antioksiduese.

Sipas studimit tė fundit, konsumimi i pėrditshėm i ushqimit (si pėr shembull pjeprit) dhe tabletave tė pasura me kėtė antioksidues, ndihmon nė pėrmirėsimin madje deri nė 30% tė shėndetit psikofizik.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Pjepri i mirė pėr shėndetin psikik   Sun Oct 04, 2009 4:14 pm

wwoow shum interesante
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Pjepri i mirė pėr shėndetin psikik   Sun Oct 04, 2009 4:37 pm

yesss..

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Pjepri i mirė pėr shėndetin psikik   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Pjepri i mirė pėr shėndetin psikik
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: