ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Hidra!!!!....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Hidra!!!!....   Wed Sep 30, 2009 9:21 pm

Hidra qė jetonin nė kėnetat pranė qytetit antik tė Lerna nė Argolis, ishte njė pėrbindėsh i tmerrshėm, i cili si luani Nemean ishte pasardhės i Echidna (vajzė gjysma - gjysma gjarpėr), dhe Typhon (kishin 100 krerė), mendoj se versione tė tjera se Hidra ishte pasardhės i Styx dhe Pallas, Titani. The Hydra had the body of a serpent and many heads (the number of heads deviates from five up to one hundred there are many versions but generally nine is accepted as standard), of which one could never be harmed by any weapon, and if any of the other heads were severed another would grow in its place (in some versions two would grow). Hidra kishte trupin e njė gjarpėr dhe kokat e shumė (numri i krerėve devijon nga pesė deri nė njėqind ka shumė versione, por nė pėrgjithėsi nėntė ėshtė pranuar si standarde), tė cilėt njėri nuk mund tė jetė dėmtuar nga ndonjė armė, dhe nėse ēdo tė krerėve tė tjerė u ndėrprenė njė tjetėr do tė rriten nė vendin e vet (nė disa versione tė dy do tė rritet). Also the stench from the Hydra's breath was enough to kill man or beast (in other versions it was a deadly venom). Gjithashtu erė e keqe nga fryma Hidra ishte e mjaftueshme per te vrare njeri apo kafshė (nė versione tė tjera ajo ishte njė helm vdekjeprurės). When it emerged from the swamp it would attack herds of cattle and local villagers, devouring them with its numerous heads. Kur ai doli nga fundos ajo do sulm kopeve tė bagėtisė dhe fshatarėt vendas, devouring ato me krerėt e saj tė shumta. It totally terrorized the vicinity for many years. Ėshtė krejtėsisht terrorizuar afėrsi pėr shumė vite.

Hidra

Heracles journeyed to Lake Lerna in a speedy chariot, and with him he took his nephew and charioteer Iolaus, in search of the dreaded Hydra. Heracles udhėtuan me Liqenin e Lerna nė njė qerre tė shpejtė, dhe me tė ai e mori nipin e tij dhe Iolaus charioteer, nė kėrkim tė Hidra dreaded. When they finally reached the Hydras' hiding place, Heracles told Iolaus to stay with the horses while he drew the monster from its hole with flaming arrows. Kur ata mė nė fund arriti vendin Hydras 'fshehur, Herakliut u tha Iolaus pėr tė qėndruar me kuaj, ndėrsa ai nxori pėrbindėsh nga vrima e tij me shigjeta flakėrues. This brought out the hideous beast. Kjo solli nga hajvan pėrbuzur. Heracles courageously attacked the beast, flaying at each head with his sword, (in some versions a scythe) but he soon realized that as one head was severed another grew in its place. Heracles sulmuan me guxim kafshė, flaying nė ēdo kokė me shpatėn e tij, (nė disa versione njė kosė), por ai shpejt e kuptuan se si njė kokė ishte prerė njė tjetėr u rrit nė vendin e vet. Heracles called for help from Iolaus, telling him to bring a flaming torch, and as Heracles cut off the heads one by one from the Hydra, Iolaus cauterized the open wounds with the torch preventing them from growing again. Heracles bėri thirrje pėr ndihmė nga Iolaus, duke i thėnė atij qė tė sillni njė pishtar flakėrues, dhe si Heracles preu kokat njė nga njė nga Hidra, Iolaus cauterized plagėt e hapura me pishtar i penguar ato rriten pėrsėri. As Heracles fought the writhing monster he was almost stifled by its obnoxious breath, but eventually, with the help of Iolaus, Heracles removed all but one of the Hydras' heads. Si Heracles luftuan pėrbindėsh writhing ai ishte stifled pothuajse nga fryma e saj i padurueshėm, por pėrfundimisht, me ndihmėn e Iolaus, Heracles hequr tė gjithė, por njė nga kokat e Hydras '. The one remaining could not be harmed by any weapon, so, picking up his hefty club Heracles crushed it with one mighty blow, he then tore off the head with his bare hands and quickly buried it deep in the ground, placing a huge boulder on the top. E mbetura nuk mund tė jetė dėmtuar nga ndonjė armė, kėshtu qė, ringjallet klubi i tij i fuqishėm Heracles grimcuar atė me njė goditje tė fortė, ai pastaj grisi off kokėn me duart e tij tė zhveshur dhe u varrosėn shpejt atė thellė nė tokė, duke i vėnė njė gur tė madh mbi lartė. After he had killed the Hydra, Heracles dipped the tips of his arrows into the Hydras' blood, which was extremely poisonous, making them deadly. Pasi ai kishte vrarė Hidra, Heracles zhytur kėshilla e shigjetat e tij nė gjak Hydras ', e cila ishte tejet helmuese, duke i bėrė ato vdekjeprurėse.

Other versions say that while Heracles fought the Hydra the goddess Hera sent down a giant crab which attacked his feet). Other versions thonė se ndėrsa Heracles luftuan Hidra Hera perėndeshė zbriti njė ēikrik gjigant qė sulmuan kėmbėt e tij). This legend comes from a marble relief dating from the 2nd century BCE found at ancient Lerna, showing Heracles attacking the Hydra, and near his feet is a huge crab. Kjo legjendė vjen nga njė lehtėsim mermeri qė daton nga shek 2 pes gjetur nė Lerna lashtė, duke treguar Heracles sulmuar Hidra, pranė dhe kėmbėt e tij ėshtė njė gaforre e madhe. Also other legends say that a stray arrow set alight the forest, and it was the burning trunks which Heracles ripped up and used to cauterize the open wounds. Gjithashtu legjenda tė tjera thonė se njė shigjetė humbur vendosur ulem pyll, dhe ajo ishte mbathje djegia e cila Heracles grabitur deri dhe pėrdoret pėr tė djeg plagėt e hapura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Hidra!!!!....   Thu Oct 01, 2009 2:17 pm

wweee interesant

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Serafina..
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1050
Age : 21
Vendndodhja : en foro de florencia bertotti mas lindo....
Kenget e preferuara te Floricientes? : te siento un enorme dragon todos de flor
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 11/06/2009

MesazhTitulli: Re: Hidra!!!!....   Sun Oct 04, 2009 4:12 pm

me vjen mire qe te pelqeu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Hidra!!!!....   Wed Oct 07, 2009 7:16 pm

oke..

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Hidra!!!!....   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Hidra!!!!....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: