ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 “100 vjet vetmi” - libri mė i mirė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: “100 vjet vetmi” - libri mė i mirė   Thu Oct 01, 2009 2:25 pm

Libri i Gabriel Garcia Marquez, “Njėqind vjet vetmi”, ėshtė emėruar libri mė i mirė nė 25 vitet e fundit, nė njė sondazh tė ri.
Autorėt dhe ekspertėt mė tė mirė tė letėrsisė kanė peshuar librat mė tė preferuar pėr revistėn ndėrkombėtare tė literaturės, “Wasafiri”, qė ditė mė parė mbushi pikėrisht 25 vjet.

Tre shkrimtarė kanė zgjedhur librin e Marquez, derisa Salman Rushdie dhe Michael Ondaatje janė paraqitur nė listė nga dy herė me dy libra tė ndryshėm.

Edhe libri i kujtimeve i Barack Obamas, “Dreams from My Father”, po ashtu ka gjetur vend nė listėn e librave mė tė preferuar tė dekadave tė fundit.

Shkrimtarėt qė kanė ‘votuar’ dhe librat qė ata kanė zgjedhur pėr revistėn “Wasafiri”:

1 Aminatta Forna: “The Famished Road” nga Ben Okri
2 Amit Chaudhuri: “Collected Poems” nga Elizabeth Bishop
3 Bernardine Evaristo: “Staying Power: The History of Black People in Britain” nga Peter Fryer
4 Beverley Naidoo: “Roll of Thunder, Hear My Cry” nga Mildred D Taylor
5 Blake Morrison: “The Stories of Raymond Carver” nga Raymond Carver
6 Brian Chikwava: “The Savage Detectives” nga Roberto Bolańo
7 Chika Unigwe: “One Hundred Years of Solitude” nga Gabriel Garcķa Mįrquez
8 Daljit Nagra: “North” nga Seamus Heaney
9 David Dabydeen: “A House for Mr Biswas” nga VS Naipaul
10 Elaine Feinstein: “Birthday Letters” nga Ted Hughes
11 Fred D'Aguiar: “Palace of the Peacock” nga Wilson Harris
12 Hirsh Sawhney: “River of Fire” nga Quarratulain Hyder
13 Indra Sinha: “Lolita” nga Vladimir Nabokov
14 John Haynes: “Philosophical Investigations” nga Ludwig Wittgenstein
15 Lesley Lokko: “Midnight's Children” nga Salman Rushdie
16 Maggie Gee: “Disgrace” nga JM Coetzee
17 Marina Warner: “Dreams from My Father” nga Barack Obama
18 Maya Jaggi: “The English Patient” nga Michael Ondaatje
19 Michael Horovitz: “Collected Poems” nga Allen Ginsberg
20 Minoli Salgado: “Anil's Ghost” nga Michael Ondaatje
21 Nii Parkes: “One Hundred Years of Solitude” nga Gabriel Garcķa Mįrquez
22 Roger Robinson: “Sula” nga Toni Morrison
23 Sujata Bhatt: “One Hundred Years of Solitude” nga Gabriel Garcķa Mįrquez
24 Sukhdev Sandhu: “The Private Life of Chairman Mao” nga Dr Li Zhisui
25 Tabish Khair: “The Satanic Verses” nga Salman Rushdie

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
“100 vjet vetmi” - libri mė i mirė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kadare: Pesė shekuj tė sundimit osman u flijua vetėm gjuha shqipe! 500 vjet ndėshkim ndaj Skėnderbeut, urrejtja vazhdon...
» Halit Bogaj: ''Xhemail Abria- pleqnar i Kosovės''
» Arif Molliqi: Observim pėr monografinė e Ali D. Jasiqit
» Nė Filadelfia u promovua libri "Pėrjetė me ty" i autorit Ivzi Ēipuri (1)
» Familja Kajana, 100 vjet e persekutuar nga xhonturqit dhe komunistėt

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: