ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Zbrazuni para fluturimit qė aeroplani tė jetė mė i lehtė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
Edona

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Zbrazuni para fluturimit qė aeroplani tė jetė mė i lehtė   Fri Oct 09, 2009 2:40 pm

Kompania ajrore japoneze kėrkon nga pasagjerėt e saj qė para fluturimi tė kryejnė nevojat e tyre fiziologjike nė mėnyrė qė tė zvogėlohet pesha e aeroplanit. Kėrkesa bizare ėshtė pjesė e tentimeve pėr tė zvogėluar transmetimin e dyoksidit tė karbonit.
Kompania All Nippon Airways (ANA) lut pasagjerėt e saj qė tė vizitojnė tualetet dhe kėshtu tė ndihmojnė nė luftėn kundėr ngrohjes globale. Nė fakt, pesha mė e vogėl e aeroplanit do tė thotė edhe shpenzim mė i vogėl i karburantit, qė megjithatė sjell deri tek lirimi mė i vogėl i dyoksidit tė karbonit, vlerėsojnė nė kompaninė ajrore japoneze.

Televizioni lokal “NHK” ka raportuar se eksperimenti do tė zgjas tre muaj nė 42 fluturime lokale dhe ndėrkombėtare tė kompanisė.

Nė kompani vlerėsojnė se pritja e udhėtarėve nė terminalet pėr fluturim dhe me fjalėt qė tė shėtisin deri tek tualeti do tė mund tė kontribuojė me zvogėlimin e emetimit tė karbonit pėr pesė tonė.

Nėse udhėtarėt nuk ankohen, testi do tė mund tė zgjaste edhe mė shumė, thonė nga kompania.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Zbrazuni para fluturimit qė aeroplani tė jetė mė i lehtė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: