ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Lėngjet pėrmbajnė mė shumė vitaminė C

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Lėngjet pėrmbajnė mė shumė vitaminė C   Fri Oct 09, 2009 2:51 pm

ekip farmakologėsh nga Universiteti Santiago de Compostela ka vėrtetuar se shumica e lėngjeve tė pemėve dhe pijeve joalkoolike, pėrmbajnė shumė mė tepėr vitaminė C sesa shkruan nė produkt.
Nga 17 mostra tė analizuara, ėshtė parė se lėngjet qė pėrmbanin mė shumė vitaminė C, ishin: lėngu i mollės (840 mg/l), ananasit (702 mg/l) dhe portokallit (352-739 ml/l)- ndėrkohė qė vlerat e shkruara nė produktet pėr sasinė e vitaminės C te kėto lėngje varironin nga 30.2 deri nė 261 mg/l, shkruan revista “Food Chemistry”.

Duke qenė se vitamina C shpesh pėrdoret si shtesė nė industrinė ushqyese, nuk ėshtė befasuese pėrmbajtja e madhe e saj nė lėngjeve tė cilat edhe ashtu janė tė pasura me kėtė anti-oksidues tė rėndėsishėm.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Lėngjet pėrmbajnė mė shumė vitaminė C
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Anė tė mira dhe mė shumė pasoja negative
» Shqipėria ka shumė pėrparėsi pėr turistėt evropianė
» Besi Bekteshi: Falja nuk ėshtė kulturė e demokracisė shqiptare, por standard qė nuk do ta plotėsojmė edhe pėr shumė vite
» Kush Tradhėton mė shumė Femra apo Mashkulli ?
» FJALIMI i Azem Hajdarit nė vitin 1992: Unė di shumė, ndaj duhet tė zhdukem. Jam viktimė e kėsaj diktature tė re

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: