ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Antioksiduesit dhe diabeti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Antioksiduesit dhe diabeti   Sat Oct 10, 2009 3:28 pm

Njė studim i realizuar nė Australi sugjeron se konsumimi i antioksiduesve (proteina nga ushqimi tė cilat pamundėsojnė dėmtimin e qelizave) mund tė shtojė rreziqet pėr zhvillimin e diabetit tip 2.
Shkencėtarėt nga Universiteti Monash nė Melburn kanė bėrė eksperimente nė minj laboratorikė, tė cilat kanė treguar se konsumimi i tepruar i antioksiduesve mund tė sjellė deri te zhvillimi i rezistencės nė insulinė, qė ėshtė njė shenjė e hershme paralajmėruese e diabetit.

Studimi i botuar nė revistėn “Cell Metabolism” sugjeron se edhe pse antioksiduesit ofrojnė mbrojtje nga stresi oksidues (nga radikalet e lira)- megjithatė nė sasi tė mėdha ato mund ta ērregullojnė baraspeshėn e nevojshme tė organizmit dhe mund tė dobėsojnė mekanizmat natyrorė tė cilėt pengojė zhvillimin e diabetit.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Antioksiduesit dhe diabeti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: