ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Soja zgjat jetėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Soja zgjat jetėn   Sun Oct 11, 2009 2:34 pm

Falė izoflavoneve tė pranishme nė tė, soja ėshtė futur nė grupin e ushqimeve tė cilat zgjasin jetėn, shkruan nė "Nutrition Bulletin".
Njė grup shkencėtarėsh nga Universiteti i Newcastle, pohojnė se izoflavon daodzeina e pranishme nė sojė, aktivizon njė numėr tė madh reaksionesh tė ADN-sė.

Si rezultat pėrfundimtar i kėtij procesi, aktivizohet proteina sirtuin 1, e cila edhe nga studimet e mėparshme ėshtė konsideruar se zgjat jetesėn dhe vitalitetin.

Deri mė tani janė zbuluar tre elemente tė cilat konsiderohen si jetėzgjatėse: reduktimi i konsumimit tė kalorive, konsumimi i rregull i resveratrolit (i pranishėm nė rrush tė zi) dhe konsumimi i rregullt i sojės.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Soja zgjat jetėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: