ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Ne internet po perhapet cyber-droga

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
Edona

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Ne internet po perhapet cyber-droga   Sun Oct 11, 2009 2:44 pm

Njesia speciale GAT e Guardia di Finanza ne Itali jep alarmin cyber-droga. Fenomeni i quajtur «I-DOZAT» eshte perhapur tashme edhe ne vendin fqinje ku te rinjte shkarkojne “doza” dhe instruksione per perdorim.

Drogat e njohura deri tani, perfshi edhe ato sintetike tashme jane prehistori: per t’u kenaqur, humbur koshiencen apo per te provuar emocione shume te forta mjaftojne disa pjese muzikore apo sekuenza tingujsh.


“Dozat” e reja nuk kane formen e hapeve dhe as nuk jane te mbeshtjella ne qeskat e vogla te zakonshme; cyber-droga perbehet nga file audio, te shkarkueshme falas permes faqeve te ndryshme te internetit apo forumeve dhe qe mund te merren nga te gjithe dhe jashte cdo kontrolli.

Informaticienet 007 te Guardia di Finanza po monitorojne prej kohesh fenomenin i cili mund te perhapet me nje shpejtesi te madhe, por qe njekohesisht ka mijera te apasionuar qe diskutojne permes rrjetit, shkembejne pershtypje dhe keshillojne menyra dhe teknika te administrimit.

Ne vecanti valet mes 3 dhe 30 Hz, ose ndryshe frekuencat ne te cilat “punon” truri i njeriut- jane ne gjendje te shkaktojne reaksione nga me te ndryshmet dhe te ngrene ne menyre intensive aktivitetin celebral; valet alfa pershembull, qe shkojne nga 7 ne 13 Herz kane efekt relaksues.

Ndersa ka nga ata qe perjashtojne problemet e varesise nga kjo droge e re apo dhe demet psikofizike qe ajo mund te shkaktoje, nuk mungojne “te kenaqurit” nga perdorimi i «i-dozave» duke pershkruar edhe mrekulline e ndjenjave qe derivojne nga degjimi i file-drogave.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ne internet po perhapet cyber-droga
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: