ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Gjarpri mė i madh i tė gjitha kohėrave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
Edona

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 22
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Gjarpri mė i madh i tė gjitha kohėrave   Sun Oct 11, 2009 3:00 pm

Gjarpri qė kishte ndjellė frikė dhe tmerr pėr krokodilėt dhe breshkat para dhjetėra milionė vitesh. Tė gjitha ata ishin vetėm njė meze pėr kafjall, drekė ose darkė.

Bėhet fjalė pėr gjarprin me emrin latin “Titanboa cerehonenzis”, pėrkatėsisht pėr Boan gjigante tė Cerehonit, sipas emrit tė njė miniere nė veri tė Kolumbisė ku kohė mė parė u gjetėn mbeturinat fosile.

Zbulimin mbrėmė nė Floridė e prezantoi ekipi i shkencėtarėve ndėrkombėtar. Boa gjigante ishte e gjatė tė paktėn 13 metra, kishte peshuar 1.200 kilogram, kurse trupin e kishte tė gjerė tė paktėn njė metėr. Ajo ka jetuar para 60 milionė vitesh, kur planeti ende kėndellej nga goditja e asteroidit qė shkaktoi asgjėsimin e dinosauruseve dhe tė qenieve tė tjera tė gjalla. Shkencėtarėt nė kėtė minierė zbuluan mbeturina tė fosileve tė 28 gjarpėrinjve tė kėtij lloji. Titanboan, si gjarpėr mė i gjatė qė ka jetuar ndonjėherė nė Tokė e zėvendėsoi Gjigantofisi, qė para 39 milionė vitesh e banonte Egjiptin dhe ishte i gjatė deri dhjetė metra. Prej gjarpėrinjve tė sotėm mė i madh konsiderohet njė lloj i gjarprit – Piton qė arriti gjatėsinė deri nėntė metra

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Gjarpri mė i madh i tė gjitha kohėrave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Te tjera :: Te tjera-
Kėrce tek: