ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Nė vend tė tumorit del peshqiri i harruar nė stomak

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Nė vend tė tumorit del peshqiri i harruar nė stomak   Sun Oct 11, 2009 3:13 pm

Doktorėt tė cilėt para pak minutave kishin realizuar operacionin mbi njė pacient me nėnshtetėsi japoneze duke menduar se vuan nga tumori, u bė e njohur se ai nė stomakun e tij kishte pasur njė peshqir.

Ishte ky njė lajm sa i mirė aq edhe i ithėt pėr pacientin, ishte ky njė peshqir kirurgjik qė pacienti kishte bartur qe 25 vite, respektivisht qė nga viti 1983, tė cilin e kishin harruar kirurgėt gjersa po bėnin operacionin ne Spitalin Gjeneral nė Chiba, njė prefekturė afėr Tokios.

Operacioni i parė ishte realizuar nė vitin 1983 mė synim tė mjekimit tė ulcerės, mirėpo qė mė pas kirurgėt kishin harruar peshqirin e tyre, duke e mbyllur aty pėr me shumė se 25 vite. Personi (pacienti) i cili kishte vuajtur qė sa vite nga dhimbjet nė stomak, ishte drejtuar tė njė spital tjetėr nė fund tė muajit maj tė kėtij viti, ku si rezultat i dhimbjeve barkore iu desht qė doemos t’i nėnshtrohej njė operacioni tė serishėm.

Ekzaminimet mjekėsore kishin pėrfunduar se nė brendi tė pacientit gjendet njė tumor (3.2-inē), mė pastaj filluan operacionin mė shpresė tė largimit tė tumorin, mirėpo ndodhi e kundėrta, aty nuk gjetėn atė pėr tė cilėn kishin konstatuar, nė fakt aty gjetėn njė peshqir kirurgjik, tė cilin kirurgėt e kishin harruar nė shpretkė qė para 25 viteve.

Ngjyra e peshqirit kishte marrė ngjyrėn e hirit dhe tė mavijosur. Askush nuk ishte i njohur mbi ngjyrėn e tij tė mėparshme. Zėdhėnėsi nga “Asahi General Hospital”, kishte thėnė se, peshqiri kishte marr formėn e njė topi tė butė.

Ē’ėshtė mė rėndėsi zyrtarėt e Spitalit i kanė bėrė njė vizitė pacientit dhe kanė kėrkuar falje, shtoi ndėr tė tjera zėdhėnėsi i spitalit.

Mediat Japoneze citojnė se personi qė kishte pasur kėtė fat tė keq, emrin e tė cilit nuk e bėmė tė ditur pėr mediat, tregon se ende shpretkėn e ka tė larguar dhe ėshtė nė gjendje mė tė mirė.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Nė vend tė tumorit del peshqiri i harruar nė stomak
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kosova, vend i vogėl me resurse tė mėdha
» Shazim Mehmeti: NJĖ COPĖ STOF PĖR PANTALLONA (pėr Prishtinėn, nė vend tė njė balade)- tregim
» Nė vend tė reagimit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: