ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 A e dini se........

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: A e dini se........   Sun Oct 11, 2009 3:18 pm

• Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij. • Ne trurin e maceve ka 32 muskuj. • Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet. • Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē jane ne burg ose nen hetim. • Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e qethur. • Kur thyhet nje xham disa copeza shperndahen me shpejtesi 3000 milje ne ore. • Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.

• Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.

• Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.

• Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.

• Ne nje nate te kthjellet mund te shihen rreth 2000 yje me sy te lire.

• Vetem mushkonjat femra piskojne.

• Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.

• 96% e sallatorit, eshte uje.

• Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.

• Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.

• Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeēare nuk fliste normalisht.

• Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.

• Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.

• Eshte e Nuk mund te teshtish pa i mbyllur syte.

• Fluturat shijojne me ane te kembeve.

• Delfinet flene me nje sy hapur.

• Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.

• Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.

• Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.

• Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.

• Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.

• Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.

• Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

• Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

• Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

• Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

• DNA ka njė madhėsi prej 1 tė mijtat e milimetrit, pėrbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe pėrmban 1 milion faqe njohuri.

• Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

• Nė Zelandėn e Re ka 4 milionė njerėz dhe 70 milionė dele.

• Mė shumė se 1 miliard tranzistorė prodhohen....ēdo sekondė.

• Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

• 1 nė 10 persona nė botė jetojnė nė ishull.

• Shkencėtarėt britanez kanė llogaritur se macat , tė cilat ata i mbajnė nė shtėpi pėr 1 vit asgjėsojnė50 milion minjė dhe 20 milion zogj tė vegjėl.

• Fėllėnza ėshtė nė gjendje qė 30 ditė tė jetojė pa ushqim.

• Nė janar tė vitit 1978 nė mishtoren "la Ron" nė Misuri tė SHBA-ve ėshtė prodhuar suxhuku me gjatėsi prej 5,7 metrash dhe peshonte 207,3 kg.

• Me gjatėsinė e verifikuar zyrtarisht prej 8,8 cm turku Mehmet Ozjurek ėshtė shpallur para pak kohe fitues nė garat e dyta ndėrkombėtare tė hundėmėdhenjvetė nbajtur nė Stamboll.

• Nė Britaninė e Madhe ėshtė kultivuar lakra mė e madhe.Pesha e saj ėshtė 51,80 kg.

• Autobusi i prodhuar nė Moskė (Rusi) mė vitin 1955 ėshtė i gjatė 17 metra dhe nė tė mund tė vendosen 200 udhėtarė.

• Braziliani Edson Donasimento Pele,konsiderohet si futbollisti mė i mirė i tė gjitha kohėrave.Nė 1254 ndeshje futbollisike ai shėnoi 1216 gola.

• Fusha mė e madhe e naftės nė botė ėshtė ajo e Ghavar-it (Arabia Saudite), e ngritur nga kompania a pėrpunimit tė naftės "Armako".Madhėsia e fushės ėshtė 241,5x35.42 km2.

• Alfabeti mė e gjatė ėshtė i gjuhės kamboxhiane me gjithsejt 72 shkronja.

• Numri mė i madh i tė vdekurve nga uria ėshtė shėnuar nė periudhėn 1918-1943 nė tė cilėn vdiqėn gjithsejt 28 104 000 njerėz.

• Pėr tė prodhuar 1 kg. mjaltė bletės i duhet tė thithė nektarin e 12 milion luleve duke bėrė rreth 300 000 kilometėr fluturim.

• Luftėrat dhe statistikat:Nga 1618 mė 1905 janė bėrė 1044 luftėra tokėsore,122 betejadetare,490 rrethime,44 kapitullime.Lufta mė e gjatė llogaritet midis Venecas dhe Turqisė (55 vjet) nė vitet 1644-1699, kuse lufta mė e shkurtė ėshtė ajo midis Austrisė dhe Italisė e cila zgjati vetėm 6 orė.

• zogu nuk ka shqisėn e tė nuhaturit dhe tė shijes.

• Qukapiku nė ditė han mesatarisht 3000 insekte.

• Nga barku i vajzės 20 vjeēare nga Devoni Jugor,Angli u nxor "topi" nga qimet e flokėve te saj tė cilat i kishte gėlltitur,i rėndė 2,5 kg.Operimi u realizua nė mars 1985.

• Kompjuterat modern janė ndėrtuar duke u bazuar nė sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit tė nje zvarritėsi.

• Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė.

• Rreth 27% e ushqimit nė vendet e zhvilluara pėrfundon nė koshat e plerave.

• Mundėsia pėr tė tė rėnė rrufeja ėshtė 1 nė 600,000.

• Nė 1870 nė Londėr jetonin mė shumė Irlandezė sesanė Dublin.

• Ēdo 1 person nga10 persona nė botė jeton nė ishull.

• Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

• Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionėtelefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

• Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

• Nė 1750 nė botė jetonin rreth 800 milionė njerėz, nė1850 nje miliardė mė tepėr dhe nė njė 1950 edhe njėtjetėr miliard mė tepėr. Mastaj u deshėn vetėm 50 vjet pėr tu dyfishuar dmth. 6 miliardė.

• Nė Romėn Antike veza gjendej vetėm nė tavolinat mė tė rėndėsishme dhe ruhej vetėm pėr miqtė mė tė rėndėsishėm.

• Nė Egjypt veza konsiderohej njė privilegj dhe monopol i faraonėve, sacėrdotėve dhe shtresave tė larta tė shoqėrisė.

• Qytetėrimet antike, egjiptianėt, persianėt, grekėt e romakėt, e kanė kuptuar mjaft mirė se veza e pulės ėshtė burim energjie dhe vlerash tė papėrsėritshme ushqimore.

• Nė botė veza konsiderohet si ushqimi qė ka furnizuar pėr shekuj me radhė proteinėn mė tė mirė me origjinė shtazore dhe si ushqimin qė ka shpėtuar popuj tė tėrė nga rreziku i tė mosushqyerit ose tė ushqyerit tė keq.

• Persianėt kishin njė ritual tė pėrhershėm qė konsiston nė kėmbimin e vezėve si shenjė e fillimit tė pranverės. Arsyeja e kėtij rituali qėndron nė besimin se veza ėshtė embrioni i jetės. (rikthimi i botės nė jetė pas ndėrprerjes letargjike gjatė dimrit)
E njėjta gjė sot pėrdoret gjatė pashkėve kristiane tė cilat jo rastėsisht janė nė pranverė pasi japin kuptimin thellė tė rikthimit nė jetė. (pėrplasja e vezėve tė lyera)

• Eskymo, njė komb qė jeton nė veri tė Europės nė mes tė borės e tė akullit, pėrvec peshkut ushqehen dhe me mjaft vezė me tė cilat plotėsojnė shumė mirė nevojat ushqimore tė trupit.

• Clemenceau, burri mė i fortė i Francės dhe Tigri i luftės sė Pėrgjithshme, hante 8 vezė nė mėngjes dhe 5 vezė nė mbrėmje.

• Nė vendet e zhvilluara pėrqindja e tė rritureve qe martohen ka rėnė nga 72% ne 1970 nė 60 % ne 1996. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e parė u rrit nga 50% nė 67%. Mundėsia pėr divorcim nė martesėn e dytė ėshtė rreth 10 % me e lartė se nė martesėn e parė.

• Sherbimi Postar i SHBA dėrgon rreth 43% tė postės botėrore, ndjekėsi mė i afėrt ėshtė Japonia me 6 %.

• Nė Perėndim njerėzit ndėrrojnė shtepi mesatarisht 1 herė nė 7 vjet.

• Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

• Njė njeriu i duhen 12 vjet pėr tė numėruar nga 1 deri nė 1 miliard. merrte fronin.

• Ivani i IV. i cili erdhi nė pushtet nė vitin 1533 nė Rusi, vrau djalin e vet me pretendimin se synonte ti merrte fronin.

• Formuesi i Ēmimit Nobel, Alfred Nobel nė fakt ishte nje fabrikator dinamiti.

• Nėse damarėt e njeriut do tė vendoseshin njeri pas tjetrit do tė mund tė pėrshkronin Ekuatorin 2 herė.

• Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriu.

• Strucat i kanė sytė mė tė mėdhenj se truri.

• Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

• Breshka mund tė ecė me 10 km nė orė.

• Peshkaqenėt nuk sėmuren.

• Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

• Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

• Njeriu mė i gjatė ėshtė 2.75 cm.

• Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
A e dini se........
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: