ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 E rralle ne Shqiperi, lind zogu me kater kembe ne Fushe Kruje

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: E rralle ne Shqiperi, lind zogu me kater kembe ne Fushe Kruje   Sun Oct 11, 2009 3:20 pm

E rrallė por e vėrtetė! Banorėt e fshatit Derven nė Fushė Krujė janė habitur kur nė fermėn e Pashk Gjokes kanė gjetur njė zog pule me katėr kėmbė. Shpendi i ēuditshėm ka lindur katėr ditė mė parė nė fermėn e tij, nė Dervan tė Fushė Krujės.

Kanė ardhur menjėherė specialistėt pėr tė parė se si ėshtė forma e shpendit, dhe ėshtė vėnė re se zogut me 4 kėmbė i funksionojnė vetėm dy kėmbėt e prapme, ndėrsa dy tė tjerat tė cilat duket se janė tepėr nė trupin e shpendit nuk janė funksionale. Sipas veterinerit Meleq Bylyku "lindje tė tilla janė tepėr tė rralla dhe pėrfshihen nė deformimet gjenetike".

Ndėrsa pronari i zogut Pashk Gjokeja shprehet se kemi mbetur tė befasuar. Madje kishin frikė tė tregonin se nuk e besonin qė mund tė jetonte. Eshtė i qetė dhe konsumon njėsoj si zogjtė e tjerė. Ndėrsa shėrbimin duket se e ka marrrė pėrsipėr pikėrishtė nipi i tij Genti, i cili ėshtė nė njė moshė tė vogėl vetėm shtatė vjeē, por qė ėshtė i "dashuruar" pas pulave. Ai ka kėrkuar qė pikėrishtė zogun qė ka ardhur nė jetė ta mbajė ai, pėr ta rritur.

Zogu ka shėndet tė plotė dhe mjaftė i lėvizshėm. Ndėrkohė qė specialistė tė mjedisit shprehen se nuk pėrjashtohet mundėsite e ndotjes sė rajonit tė Ballkanit pas rrezatimeve dhe gazrave tė cliruara nė atmotseferė nga Cernobili i Ukrahinės, apo nga ndotje tė tjera nė zonė me origjinė kancerogjene. Ėshtė hera e parė qė njė zog pule lind me 4 kėmbė nė fshatin Derven, ndėrsa fshatarėt mbajnė mend si ngjarje tė ngjashme atė tė ndodhur rreth 50 km larg tyre nė fshatin Luzh tė Fushė Krujės kur 2 vjet nė parė njė zog deti lindi me 4 kėmbė.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
E rralle ne Shqiperi, lind zogu me kater kembe ne Fushe Kruje
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Historia e lashtė
» Ku gjenden themelet e rilindjes sonė kombėtare
» Po ta jap jetėn me pushkė nė duar mė duket porsi tė lind pėr herė tė dytė thoshte Deshmori i UēK -Sė Kolė N.Mirdita
» Kuvendi i Shqipėrisė nderon figurat e artit shqiptar nė 100 vite
» Sa greke ka ne Shqiperi?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: