ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Australi. Ndalohet shitja e ujit me shishe plastike

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Australi. Ndalohet shitja e ujit me shishe plastike   Sun Oct 11, 2009 3:23 pm

Njė qytet australian ka vendosur ti japė fund njė trendi qė nė vend konsiderohet sa ekstravagant aq dhe i rrezikshėm. Bėhet fjalė pėr ujin me shishe.

Bundanoon, qyteza 160 km nė jug tė Sidneit hyn nė histori si vendi i parė nė botė qė ndalon shitjen e ujit me shishe plastike. Banorėt e pritėn me brohori lajmin qė sipas tyre jo vetėm u kursen tė holla por shpėton dhe planetin Tokė.

Festa filloi menjėherė pasi kėshilli i komunitetit votoi njėzėri ndalimin e shitjes sė produktit. Mė herėt nė Nju Sauth Uejls ishte marrė njė tjetėr vendim kundėr kėsaj industrie. Aty tė gjitha institucionet shtetėrore u ndaluan tė blejnė ujė me shishe duke e cilėsuar dicka tė tillė si harxhim tė kotė parash dhe burimesh natyrore. Uji nė shishe plastike u pėrhap nė vitet '80 si njė alternativė mė e shėndetshme ndaj pijeve tė ėmbla. Sot ky produkt megjithatė shihet si njė kėrcėnim mjedisor pasi shishet qė nuk treten asnjėherė gjenden ngado ndėrsa kompanitė prodhuese harxhojnė shumė energji pėr ti prodhuar e transportuar ato.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Australi. Ndalohet shitja e ujit me shishe plastike
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: