ForumForum  PortaliPortali  Lajme rreth Nini-t  RegjistrohuRegjistrohu  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimiidentifikimi  
Lusim antaret qe te jene sa me aktiv ne forum, dhe te postojn sa me shume, sepse kohve te fundit jemi duke u bere te kontrolluar nga menagjeri i Florencia Bertottit, Florit. Ju lusim qe te keni parasysh kete dhe te jeni sa me aktiv ne postimin e mesazheve, natyrisht pa i thyer rregullat. Nese ka ndonje antar qe nuk eshte i kenaqur me forumin, le te lajmerohet ne forum, dhe le te shpreh pakenaqesite e tij. Ata qe jane sa me aktiv, do selektohen me shume ne letren qe do dergohet tek Florencia Bertotti.

Share | 
 

 Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Sun Oct 11, 2009 3:27 pm

Joey Chestnut ėshtė amerikani 24 vjeēar qė hėngri 45 copė pica pėr 10 minuta nė konkurimin “Kush ha mė shumė pica pėr 10 minuta”.

Nė kėtė garė tradicionale qė u zhvillua nė sheshin Times Square nė Nju Jork morėn pjesė 10 konkurues: Dave Goldstein, Adam Gertler(16 pica), Crazy Legs Conti, Bob Shoudt, Joey Chestnut, Pat Bartoletti, Eric "Badlands" Booker, Tim Janus, Pat Philbin, dhe njė grua me oririgjinė kineze, Julia Lee.

Fitues i vendit tė parė, Chestnut u shpėrblye me "valixhen" me 14 mijė dollarė, duke hėngėr 45 copa (slice) pica nė 10 minutat e caktuara. Ai ėshtė njė menaxher ndėrtimit nga San Jose Kalifornia.

Nė vend tė dytė doli njė guzhinier nga Chicago, i cili "hodhi nė barkun e tij" 43 copa(slice) pica nė 10 minuta, dhe u shpėrblye me 5 mijė dollarė. Nė vendin e tretė, doli, Humble Bob, i cili hėngri nė 10 minuta, 41 cop(slice) pica, dhe u shpėrblye me 3 mijė dollarė. Nė kėtė garė u thye edhe rekordi i mėparėshėm, i cili mbahej nga Mohaėked , 22- vjeēar nga Chicago.

Gara se kush ha mė shumė pica, ėshtė njė garė tradicionale dhe shumė e njohur kėtu nė SHBA-sė. Njė ndėr organizatorėt e kėtij konkurimi ishte edhe familja e biznesmenėve me origjinė nga Kosova, familja Kolaj.

Tre vėllezėrit Kolaj, tė cilėt mendohet se kanė kapur ėndėrrėn amerikane, me bizenesin e tyre tė famshėm dhe tė suksesshėm Famous Familigia Pizzeria, janė bėrė shpesh herė protogonistėt e faqeve tė shtypit amerikan, gazetave dhe revistave mė tė mėdha amerikane. Ndonjėherė, edhe anė e mbanė botės, pėr suksesin e tyre nė industrinė e biznesit pica - restaurant.

Biznesi i tyre me pica, tė firmės sė famėshme" Famous Internacional Familigia Pizza, kėtė vit (2 mars 2008) arriti deri nė zonėn tregtare tė Hong Kong International Airport. Ndėrsa, para lojrave olimpike "Pekini 2008", biznesi i tyre Famous Familigia Pizzeria,"pushtojė" edhe zonėn tregtare nė aeroportin ndėrkombėtar tė Pekinit. Duke i bėrė kėshtu biznesmenėt shqiptarė, vėllezėrit Kolaj, me 66 lokale me tė njėjtin emėr - Faoumos Familigia Pizzeria.

Planet pėr zgjerim biznesi me kėtė kompani me qarkullim 35 milionė dollarė nė vit, tė cilat pėrfshijnė 20 pika tė mundshme shitjeje nė vende nga mė tė rėndėsishmet e qyteteve mė tė mėdha nė Amerikė janė tė hapura. Kryesisht, ata pikasin dyqane nėpėr aeroportet ndėrkombėtare nga Nju Jorku, nė Hong-Kong e Pekin, dhe mė e pėr ta treg tėrheqės ėshtė Evropa.

Kur tė flasėsh pėr "Famous Famiglia Internacional Pizzeria", nuk mund tė kalosh pa permendur, edhe vėllezėrit Idrizi, nga Peja, Fadilin e dy vėllezėrit e tij, Xhaferin dhe Afrimin. Lokalin "Famous Famiglia Internacional Pizzeria" nė Broadway(50th St.), e kanė frekuentuar deri tani figuara dhe personalitet mė tė njohura nė Amerikė.

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Sun Nov 01, 2009 4:31 am

oke

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Tue Nov 10, 2009 12:18 am

oke...

se hapa temen per ni oke

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Libona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 7095
Age : 24
Vendndodhja : En qualquier pais donde lo encuentro mi prinicipe y mis favoritos..En lugar da haditas!
Kenget e preferuara te Floricientes? : Un enorme dragon,Te siento,Hay un cuento,Porque,Mi vestido azul,Chaval Chulito,1.2.3,y todas...
Disponimi i pergjithshem : alegra y triste
Registration date : 13/09/2008

MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Thu Dec 31, 2009 5:24 pm

qa me bo qa tjert as ni OKE spo ta bojn?!

_________________


F&F xsiempe..miss you!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://s'kom.com
Maximo
100 % Flori
100 % Flori
avatar

Male Numri i postimeve : 992
Age : 27
Vendndodhja : En cada esquina, cuando llega Floricienta con su alegria
Kenget e preferuara te Floricientes? : Te gjitha, Cosas que odio de vos, Kikiriki, Vos podes, Mi vestido azul, Flores amarillas
Disponimi i pergjithshem : Nicee
Registration date : 07/12/2009

MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Fri Jan 01, 2010 11:50 pm

Qe une, nje shume mire po ia shtoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
lussi
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1200
Age : 24
Vendndodhja : in my place
Kenget e preferuara te Floricientes? : los ninos no mueren
Disponimi i pergjithshem : not always happy
Registration date : 14/01/2009

MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Sun Jan 03, 2010 8:59 pm

per mu le ti hane 100 pica nese don mundet edhe me eksplodu ska problem hheheh shaka shaka ishte take hehhe po take take take take take ( E TEPROVA A PO)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.vip-actore.piczo.com
Maximo
100 % Flori
100 % Flori
avatar

Male Numri i postimeve : 992
Age : 27
Vendndodhja : En cada esquina, cuando llega Floricienta con su alegria
Kenget e preferuara te Floricientes? : Te gjitha, Cosas que odio de vos, Kikiriki, Vos podes, Mi vestido azul, Flores amarillas
Disponimi i pergjithshem : Nicee
Registration date : 07/12/2009

MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Sun Jan 03, 2010 9:57 pm

A po e di qe e teprove?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Edona
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 6018
Age : 21
Vendndodhja : De mas linda del mundo FLOR BERTOTTI
Kenget e preferuara te Floricientes? : "Flores amarillas"."Te siento" ."En enombre dragon"Ding-dong"."Delfina"."Por que"."Kikiriki"."Des que te vi".Haj un cuento"...
Disponimi i pergjithshem : e hareshme
Registration date : 13/12/2008

MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Tue Jan 05, 2010 10:04 pm

huahuaha...

_________________

♥♥♠♠♦♦◘◘ Floor x ever in my corazoon/heart ♥♥♠♠♦♦◘◘
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
lussi
Vdes per Florin
Vdes per Florin
avatar

Female Numri i postimeve : 1200
Age : 24
Vendndodhja : in my place
Kenget e preferuara te Floricientes? : los ninos no mueren
Disponimi i pergjithshem : not always happy
Registration date : 14/01/2009

MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   Tue Jan 12, 2010 12:42 pm

hehhe edhe une e di qe e teprova krejt e dine qe e teprova
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.vip-actore.piczo.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Amerikani qė ha 45 pica pėr 10 minuta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Florencia Bertotti Kosovo - FBK :: Arkiva e forumit-
Kėrce tek: